Strona głównaZdrowieProdukty, które lepiej pomijać w codziennej diecie

Produkty, które lepiej pomijać w codziennej diecie

Nie jest prawdą, że jeść można wszystko, tylko z umiarem. Istnieją produkty, które nie dostarczają żadnych wartości odżywczych. Ponadto zawierają substancje, których nadmiar jest niewskazany dla zdrowia. Dlatego warto dokładnie przeanalizować nasz jadłospis i wyeliminować te rzeczy, które nam nie służą.
Zewsząd jesteśmy bombardowani informacjami o szkodliwości wielu produktów, dlatego łatwo o zniechęcenie i stwierdzenie, że „życie jest niezdrowe i od czegoś trzeba umrzeć". Proponujemy, więc spokojny spacer po rzetelnych informacjach na temat tego, czego najlepiej nie jeść.

Zdradliwe przekąski

Kolorowe żelki, batoniki, ciasteczka, cukierki, czekoladki i chipsy to nasze ulubione przekąski. Zawierają one jednak całą gamę sztucznych barwników, aromatów, substancji przeciwzbrylających, poprawiaczy smaku, środków konserwujących, a także dużą ilość cukru oraz przetworzonego przemysłowo tłuszczu, przed którym ostrzegają lekarze i dietetycy. W słodyczach jednym z głównych produktów jest rafinowany cukier, który powoduje „ucieczkę" witamin oraz składników mineralnych z naszego organizmu. Dlatego też słodycze nie mogą w żadnym wypadku zastępować pełnowartościowego posiłku.

Słone przekąski nie są wcale zdrowsze. Chipsy zawierają dużo, bo aż około 30-40 proc. tłuszczu i z tego względu są bardzo kaloryczne. - Tłuszcz w chipsach, to tłuszcz szkodliwy dla zdrowia. W czasie przemysłowego smażenia jest bardzo długo ogrzewany w temperaturze około 200ºC - mówi Andrzej Pietrucha, prezes zarządu Fundacji Banku Ochrony Środowiska, która wraz z setkami szkół w Polsce organizuje projekt Aktywnie po zdrowie. Promuje on aktywny styl życia i dietę odpowiednią dla młodych ludzi.

Szybko znaczy niezdrowo

Kolejnym naszym najczęstszym spożywczym grzechem są fast foody. Hamburgery, frytki, hot dogi często zastępują nam obiad, ale jeszcze częściej są traktowane jako przekąska pomiędzy głównymi posiłkami. Szkodliwość tego typu jedzenia wynika z jego składu, czyli dużej ilości nasyconych tłuszczów i chlorku sodu (soli) oraz niskiej jakości węglowodanów.

- Fast foody charakteryzują się tak zwaną wysoką gęstością energetyczną, czyli dużą ilością kalorii w małej masie produktu oraz niską wartością odżywczą - mówi Aleksandra Koper, specjalista ds. żywienia z Fundacji BOŚ.

Smażenie powoduje również powstawanie wolnych rodników i izomerów trans, które w znacznej mierze są przyczyną chorób układu krążenia, nowotworów oraz różnego rodzaju zapaleń. Fast foody kuszą smakiem, ale należy pamiętać, że to zasługa przede wszystkim dużej zawartości tłuszczu, który jest bardzo dobrym nośnikiem smaku i aromatu.

Również inne dania przygotowywane „na szybko" mogą szkodzić naszemu zdrowiu. Gotowe obiady, takie jak mrożona pizza, zapiekanki, itp. oraz potrawy typu instant czy produkty konserwowane zawierają znaczne ilości soli i różnych substancji utrwalających. Długotrwałe spożywanie tego typu produktów prowadzi do przewlekłego zatrucia organizmu, może też być czynnikiem rakotwórczym. Przy wyborze produktów spożywczych powinniśmy, więc kierować się prostą zasadą, że im bardziej przetworzony produkt, tym mniejsza jego wartość odżywcza, a tym samym zdrowotna.

Słodkie bąbelki

Napoje gazowane to nieodłączny dodatek do wszelkiego rodzaju produktów dostępnych w barach szybkiej obsługi. Półlitrowa butelka napoju typu cola zawiera aż 10 łyżeczek cukru, 30-55 mg kofeiny, 150 kcal, a ponadto sztuczne barwniki, związki siarki i fosforu. Wszelkiego rodzaju napoje słodzone i wody smakowe dostarczają przede wszystkim niepotrzebnego cukru wraz ze zbędnymi kaloriami oraz sztucznych substancji smakowych, zapachowych i barwiących.

Jedzenie powinno być przyjemnością jednak poza tym powinno również dostarczać nam składników odżywczych i witamin, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Dlatego jeśli zastanawiamy się, co zjeść powinniśmy zawsze wybierać mądrze i zdrowo.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 17:52:03, 14-12-2010 matti

    Eee tam... od czegoś trzeba w końcu umrzeć. A już od dawna wiadomo, że to co najlepsze to albo niezdrowe albo niemoralne albo tuczące
  • 13:41:31, 14-01-2011 Opcja

    ale lepiej świadomie żyć i wybierać to co dobre
  • 16:04:03, 29-01-2011 Eliza2

    Pomijać? Wszystko to co nie jest niezbędne dla naszego zdrowia. Skończyły się czasy, że można jeść tłusto a słodycze zajadać bez ograniczeń. Starszy organizm zużywa składniki pokarmowe przede wszystkim na cele energetyczne, mniej na budulcowe, jest mniej ruchliwy. Zapotrzebowanie więc na pokarm jest o wiele niższe niż w latach młodości. Trzeba więc jadać tylko co niezbędne.
  • 22:05:57, 04-02-2012 zosinek

    Tak całkowicie zgadzam się z treścią tego artykułu. Niestety najtrudniej jest zabronić dzieciom takich "smakołyków" dlatego już od dzieciństwa trzeba uczyć zasad prawidłowego żywienia.Niestety taka nauka jest w Polsce jeszcze "w powijakach" chociaż czasami można odnieść wrażenie jakby coś w tej dziedzinie drgnęło. Ze sklepików szkolnych wycofuje się powoli niezdrową żywność ale idzie to bardzo wolno.
    Kiedyś była akcja -szklanka mleka dla każdego ucznia- ale cóż chyba zabrakło środków lub dobrej woli organizatorów. O owocach w szkole też sprawa ucichła.
    ... zobacz więcej
  • 08:38:04, 05-02-2012 Nika

    Nasze pokolenie nie gustuje raczej w chipsach, żelkach, hamburgerach i kolorowych napojach gazowanych, bo nie mamy takich nawyków.Młodzi niestety kochają chemię.Walczę z synem bezskutecznie, by zrezygnował z tego świństwa.Póki był mały, mogłam kontrolować jego menu, teraz nie słucha rad.Zastanawiam się , jak będzie wyglądała jego wątroba, nerki za 10-15 lat.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy