Strona głównaZdrowieProblemy ze wzrokiem zwiększają ryzyko demencji

Problemy ze wzrokiem zwiększają ryzyko demencji

Osoby starsze z nieleczonymi chorobami wzroku mogą być narażone na zwiększone ryzyko demencji.
Problemy ze wzrokiem zwiększają ryzyko demencji [fot. Ri Butov from Pixabay]
- Nasze odkrycia wspierają wcześniejsze spekulacje co do tego, że słabnący jest czynnikiem ryzyka rozwoju - mówi prof. Beibei Xu z Uniwersytetu Pekińskiego. - Jakkolwiek przyczyny tego pozostają niejasne, wydaje się, że diagnozowanie i leczenie chorób oczu może dać korzyści - zarówno poprawić jakość życia danej osoby, jak i potencjalnie spowolnić lub powstrzymać utratę - dodaje.

Na całym świecie na demencję choruje ok. 55 milionów ludzi i szacuje się, że liczba pacjentów znacznie wzrośnie w ciągu najbliższych dekad ze względu na wielu populacji. Choroba ma niszczący wpływ na życie ludzi. W miarę jej rozwoju doświadczają silniejszej utraty pamięci oraz zmian w osobowości i zachowaniu. W końcu pacjenci stają się całkowicie zależni od innych i wymagają stałej opieki.

Kiedy przejrzano kilkanaście badań z udziałem ponad 75 tysięcy ludzi, odkryto, że:

  • osoby z problemami ze wzrokiem cechowały się zwiększonym ryzykiem zaburzeń poznawczych i otępienia, niezależnie od tego, czy ich wadę wzroku zgłaszały samodzielnie, czy też była ona diagnozowana przez lekarza;
  • prawdopodobieństwo zaburzeń funkcji poznawczych było o 137 proc. wyższe wśród osób, które miały problem ze wzrokiem, w porównaniu z ludźmi, którzy ich nie doświadczali;
  • osoby z kłopotami ze wzrokiem na początku badania odznaczały się o 41 proc. zwiększonym ryzykiem zaburzeń poznawczych i 44 proc. zwiększonym ryzykiem demencji.
- Znalezienie sposobów zapobiegania lub opóźniania rozwoju otępienia może pomóc osłabić jego niszczycielski wpływ na życie pacjentów i ich rodzin, szczególnie wobec zwiększającego się obciążenia chorobą. Rozpoznanie modyfikowalnych czynników ryzyka to pierwszy krok do opracowania skutecznych interwencji - mówi prof. Beibei Xu. - Wyniki podkreślają znaczenie regularnych badań wzroku seniorów - umożliwiają wczesne wykrycie i leczenie wszelkich potencjalnych problemów ze wzrokiem. Sugerują również, że nie należy ignorować dostrzeganych przez siebie zmian ze wzrokiem - dodaje.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć