Strona głównaZdrowieProblemy z pamięcią wynikają ze starzenia się naczyń krwionośnych

Problemy z pamięcią wynikają ze starzenia się naczyń krwionośnych

Wraz z wiekiem mózg „płaci" za zwiększone obciążenie serca, ponieważ z biegiem lat duże tętnice organizmu sztywnieją, powodując uszkodzenie m. in. najmniejszych naczyń krwionośnych w mózgu.
Problemy z pamięcią wynikają ze starzenia się naczyń krwionośnych [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Większość ludzi prędzej czy później doświadcza osłabienia , nawet ci, którzy nie chorują na chorobę Alzheimera czy inne formy demencji. Podobnie dobrze znany jest związek między mózgu i organizmu. Jednak dokładny mechanizm tego związku nie jest znany.

Według badaczy z Uniwersytetu w Umeå winne temu mogą być zmiany w strukturze i funkcjach naczyń krwionośnych. Wraz ze starzeniem się ludzkiego organizmu, duże tętnice, takie jak aorta, sztywnieją i tracą dużą część swojej zdolności zmniejszania wzrostu ciśnienia wytwarzanego podczas wtłaczania krwi do tętnic. Ten nacisk jest przenoszony na mniejsze naczynia krwionośne, także te w mózgu. Najmniejsze naczynia, czyli naczynia włosowate, poddawane są więc zwiększonemu ciśnieniu, które powoduje uszkodzenie komórek znajdujących się w ścianach tych naczyń i w ich pobliżu. Wspomniane komórki są istotne w regulacji przepływu krwi i gdy najmniejsze naczynia krwionośne ulegną uszkodzeniu, zaburza to zwiększenie dopływu krwi do mózgu podczas radzenia sobie z trudniejszymi zadaniami poznawczymi.

Według autorów szczególnie wrażliwy jest hipokamp, struktura ważna dla pamięci epizodycznej, czyli zdolności zapamiętywania zdarzeń z przeszłości. Hipokamp znajduje się blisko dużych naczyń, a zatem jest narażony na zwiększone obciążenie na wczesnym etapie całego mechanizmu. U osoby młodej i zdrowej nacisk jest łagodny, ale u osoby starzejącej się może być tak silny, że oddziałuje na tkankę mózgową i zaburza dopływ krwi do obszarów związanych z pamięcią i .

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy