30-06-2020
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Aż 42 proc. starszych pacjentów przez dwa lata po poważnej operacji doświadczają znaczącego pogorszenia funkcji poznawczych.
Uczeni z Duke University Medical Center ustalili, że seniorzy po operacji niekardiochirurgicznej przez dość długi czas zmagają się z . Odkryto też, że 59 procent pacjentów doświadczyło pogorszenia funkcji poznawczych tuż po zabiegu. Te osoby były najbardziej narażone na długotrwałe zaburzenia kognitywne. Trzy miesiące po operacji u 34 procent badanych odnotowano zaburzenia poznawcze.
Pacjenci w podeszłym wieku często doświadczają upośledzenia po poważnej, niekardiochirurgicznej operacji. Z wcześniejszych badań wiadomo, że każda nagła zmiana w stanie poznawczym jest silnie związana z utratą niezależności lub śmierci. Ponieważ zaś nowe testy pokazały wysoką częstość osłabienia poznawczego po zabiegu, potrzebne są dalsze badania, aby lepiej zrozumieć mechanizmy odpowiedzialne za pooperacyjne zaburzenia funkcji kognitywnych i opracować sposoby zmniejszania tych następstw, mówią autorzy.
Każdy pacjent został poddany serii testów w czterech różnych momentach: przed operacją, przy wypisie, trzy miesiące po zabiegu i dwa lata później. Testy mierzyły zdolności pacjentów w czterech obszarach: szybkość psychoruchowa i umysłowa, uczenie się werbalne, filtrowanie poznawcze oraz koncentracja.
Schemat rozwoju zaburzeń był bardzo podobny: najpierw, zaraz po zabiegu, następuje krótkorwała poprawa funkcji poznawczych, a następnie dłużej trwające ich osłabienie. Ponad połowa pacjentów w starszym wieku (53 proc.) doświadcza jakiejś formy zaburzeń poznawczych po operacji, u 36 proc. z nich trwa to około pół roku, a u 42 proc. nawet ponad dwa lata.
Według autorów zaburzenia poznawcze po operacji wynikają najprawdopodobniej z reakcji zapalnej organizm, do której dochodzi w wyniku interwencji chirurgicznej. Potrzebne są dalsze badania, żeby ustalić, czy działania podjęte przed, w trakcie i po operacji mogą zmniejszyć potencjalnie szkodliwe skutki .
Na podstawie: