Strona głównaZdrowieProblemy poznawcze po operacji trwają nawet dwa lata

Problemy poznawcze po operacji trwają nawet dwa lata

Aż 42 proc. starszych pacjentów przez dwa lata po poważnej operacji doświadczają znaczącego pogorszenia funkcji poznawczych.
Problemy poznawcze po operacji trwają nawet dwa lata [fot. skeeze from Pixabay]
Uczeni z Duke University Medical Center ustalili, że seniorzy po operacji niekardiochirurgicznej przez dość długi czas zmagają się z . Odkryto też, że 59 procent pacjentów doświadczyło pogorszenia funkcji poznawczych tuż po zabiegu. Te osoby były najbardziej narażone na długotrwałe zaburzenia kognitywne. Trzy miesiące po operacji u 34 procent badanych odnotowano zaburzenia poznawcze.

Pacjenci w podeszłym wieku często doświadczają upośledzenia po poważnej, niekardiochirurgicznej operacji. Z wcześniejszych badań wiadomo, że każda nagła zmiana w stanie poznawczym jest silnie związana z utratą niezależności lub śmierci. Ponieważ zaś nowe testy pokazały wysoką częstość osłabienia poznawczego po zabiegu, potrzebne są dalsze badania, aby lepiej zrozumieć mechanizmy odpowiedzialne za pooperacyjne zaburzenia funkcji kognitywnych i opracować sposoby zmniejszania tych następstw, mówią autorzy.

Każdy pacjent został poddany serii testów w czterech różnych momentach: przed operacją, przy wypisie, trzy miesiące po zabiegu i dwa lata później. Testy mierzyły zdolności pacjentów w czterech obszarach: szybkość psychoruchowa i umysłowa, uczenie się werbalne, filtrowanie poznawcze oraz koncentracja.

Schemat rozwoju zaburzeń był bardzo podobny: najpierw, zaraz po zabiegu, następuje krótkorwała poprawa funkcji poznawczych, a następnie dłużej trwające ich osłabienie. Ponad połowa pacjentów w starszym wieku (53 proc.) doświadcza jakiejś formy zaburzeń poznawczych po operacji, u 36 proc. z nich trwa to około pół roku, a u 42 proc. nawet ponad dwa lata.

Według autorów zaburzenia poznawcze po operacji wynikają najprawdopodobniej z reakcji zapalnej organizm, do której dochodzi w wyniku interwencji chirurgicznej. Potrzebne są dalsze badania, żeby ustalić, czy działania podjęte przed, w trakcie i po operacji mogą zmniejszyć potencjalnie szkodliwe skutki .

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy