Strona głównaZdrowieProbiotyki wzmacniają kości starszych kobiet

Probiotyki wzmacniają kości starszych kobiet

Probiotyki, suplementy diety z zwartością prozdrowotnie działających bakterii, mogą mieć wpływ na nasz układ kostny. Jak pokazały badania, u starszych kobiet, które otrzymywały probiotyki, utrata masy kostnej zmniejszyła się o połowę w porównaniu seniorek przyjmujących placebo.
Probiotyki wzmacniają kości starszych kobiet [fot. Freedoom from Pixabay]
Naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu w Szwecji wykazali, że u kobiet w seniorskim wieku zażywanie może mieć bardzo pozytywny wpływ na .

Wraz z wiekiem, szczególnie w przypadku kobiet, kości stają się bardziej kruche i słabsze. To z kolei może zwiększać ryzyko złamań, także pod wpływem relatywnie niewielkich obciążeń, takich jak upadek. Odsetek pacjentów z rośnie z wiekiem - na tę chorobę cierpi większość kobiet w wieku powyżej 80 lat.

Obecnie osteoporozę można skuecznie leczyć, jednakże kruchość kości jest rzadko wykrywana przed pierwszym złamaniem, więc potrzeba leczenia zapobiegawczego jest szczególnie silna, mówią autorzy badań.

W badaniach wzięło udział dziewięćdziesiąt kobiet w średnim wieku 76 lat. Część uczestniczek przez rok otrzymywała suplementy z prozdrowotnymi bakteriami (Lactobacillus reuteri 6475), część natomiast placebo. Co istotne, podczas eksperymentu, ani uczestniczki, ani badacze nie wiedzieli, kto otrzymywał probiotyk, a kto placebo.

Po zakończeniu badania za pomocą tomografii komputerowej zmierzono ubytek kości podudzi i porównano wyniki z pomiarami dokonanymi na początku eksperymentów. Jak się okazało, panie otrzymujące specyfiki z aktywnymi bakteriami, straciły o połowę mniej tkanki kostnej w porównaniu z kobietami, którym podawano placebo, mówią uczeni. Co więcej, ustalono, że leczenie było dobrze tolerowane i nie powodowało więcej skutków ubocznych niż te obserwowane przez uczestniczki otrzymujące placebo.

Starsze kobiety są grupą najbardziej zagrożoną osteoporozą i złamaniami. Odkrycie, że leczenie probiotykami może wpływać na powstrzymanie utraty tkanki kostnej ma istotne znaczenie - stosowanie tych specyfików może być skutecznym i bezpiecznym sposobem zapobiegania osteoporozie u wielu osób starszych.

Wyniki są dostępne w Journal of Internal Medicine.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy