Strona głównaZdrowieProbiotyki - wymyślono, jak uchronić je przed zniszczeniem w żołądku

Probiotyki - wymyślono, jak uchronić je przed zniszczeniem w żołądku

Jelito cienkie to miejsce aktywności drobnoustrojów i cel leczenia probiotykami między innymi z biegunki, nieswoistego zapalenia jelit i zespołu jelita drażliwego. Aby jednak trafić jelita, probiotyki muszą najpierw przejść przez żołądek, wrogie kwaśne środowisko, które może zniszczyć te pożyteczne bakterie. Teraz opracowano ochronny żel, który zapewnia probiotykom bezpieczniejszą drogę.
Probiotyki - wymyślono, jak uchronić je przed zniszczeniem w żołądku [fot. Clark Keng from Pixabay]
to żywe organizmy wykazujące korzystne działanie na organizm. Aby jednak mogły spełniać swoje funkcje, muszą pozostać przy życiu, by dostać się do jelita. Środki probiotyczne są pełne bakterii, jednak po ich połknięciu ilość bakterii bardzo się zmniejsza z powodu kwasów żołądkowych, osłabiając lecznicze efekty terapeutyczne. Wcześniej próbowano chronić probiotyki w żołądku, zamykając je w alginianie, gumowatym polimerze wytwarzanym przez algi. Alginian nie jest jednak idealnym składnikiem, ponieważ łatwo się rozkłada. Aby zwiększyć jego stabilność, dodano teraz celulozy.

Aby stworzyć osłonę probiotyczną, zmieszano rozcieńczone roztwory celulozy i alginianu, a następnie dodano do tej mieszaniny bakterie. Kiedy tak otrzymane tabletki umieszczono w kwaśnym środowisku przypominającym żołądek, odkryto, że warstwa ochronna utrzymała bakterie przy życiu. W zaś, które ma bardziej neutralne pH, żel bakteryjny pęczniał, uwalniając probiotyki.

to dość częsta dolegliwość, która wpływa na układ pokarmowy. Wywołuje takie objawy, jak: skurcze żołądka, wzdęcia, biegunki i zaparcia. Zwykle pojawiają się i samoistnie znikają, a mogą trwać kilka dni, tygodni lub miesięcy.

Nie ma lekarstwa na tę dolegliwość, ale zmiany diety i niektóre środki, w tym probiotyki, często mogą pomóc kontrolować objawy. Dokładna przyczyna problemu jest nieznana - wiadomo jednak, że ma związek szybkością przechodzenia jedzenia przez jelita, nadwrażliwością nerwów w jelitach, stresem i rodzinną historią choroby.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy