Strona głównaZdrowieProbiotyki - skuteczne „antydepresanty”?

Probiotyki - skuteczne „antydepresanty”?

Probiotyki mogą mieć efekty przeciwdepresyjne. Choć działają w jelitach, ich skutki mają wpływ na sposób działania mózgu.
Probiotyki - skuteczne „antydepresanty”? [Fot. expressiovisual - Fotolia.com] Probiotyki mogą być pomocne w leczeniu i , twierdzą uczeni z University College Cork w Irlandii. Badania pokazują bowiem, że nie tylko zaburzenia jelit mają związek z problemami psychicznymi połączonymi ze stresem, ale także bakterie w układzie trawiennym mogą mieć bezpośredni wpływ na mózg.

W ramach badań uczeni podawali myszom jedzenie z zawiertością Lactobacillus rhamnosus JB-1, bakteria ta występuje naturalnie w jelitach ludzi. Okazało się, że zwierzęta karmione w ten sposób wykazały mniejsze objawy , lęku i depresji. Myszy o wyższym poziomie JB-1 umieszczone w labiryncie odznaczały się niższym poziomem kortykosteronu (hormonu stresu) niż zwierzęta, które nie otrzymywały .

Jak uważają uczeni, odkrycia mogą otworzyć drogę do nowych terapii. Okazuje się, że dieta ma istotny wpływ nie tylko na układ pokarmowy, ale i układ nerwowy.

Wyniki badań są dostępne w magazynie Proceedings of the National Academy of Sciences.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X