Strona głównaZdrowiePresja psychiczna - jak na nią reagować

Presja psychiczna - jak na nią reagować

Jak sobie radzić z codzienną presją psychiczną, podpowiadają eksperci Ogólnopolskiego Programu Zmiany Postaw wobec Psychiatrii "Odnaleźć siebie".
Odporność psychiczna to elastyczność w reagowaniu na stresujące wydarzenia. Istnieją dwie skrajne formy niewłaściwej reakcji na trudne sytuacje. Z jednej strony jest to przesadna reakcja emocjonalna a z drugiej strony próba całkowitego stłumienia pojawiających się emocji, czyli tzw. "ucieczka od problemu". Umiejętność odnalezienia się w trudnych sytuacjach to przede wszystkim zdolność właściwej oceny rzeczywistości i wyważenia reakcji emocjonalnej.

W dzisiejszych czasach nasza psychika poddawana jest dużemu obciążeniu”, tłumaczy doc. Joanna Meder z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. „To obciążenie wynika z szybkiego tempa życia, silnej konkurencji w pracy, presji konsumpcyjnej podsycanej przez reklamę. Pamiętajmy, że nie ma pigułki na ucieczkę od sytuacji stresowych. Musimy nauczyć się radzić sobie ze stresem”, dodaje doc. Meder

Eksperci zwracają uwagę, że w propagowaniu zdrowego stylu życia troska o kondycję psychiczną jest równie ważna, jak troska o kondycję fizyczną. W utrzymaniu równowagi psychicznej z pewnością pomagają: pozytywne nastawienie do życia, umiejętność zachowania dystansu wobec codziennych problemów, zdolność cieszenia się z sukcesów i akceptacja niepowodzeń.

Kondycję psychiczną skutecznie poprawiają nawet proste ćwiczenia relaksacyjne, które można wykonać choćby w przerwie w pracy. Wyciszają umysł i odprężają ciało. Najprostsze ćwiczenie oddechowe polega na wykonaniu powolnego wdechu przez nos przez ok. 5 sekund, po czym luźnego wydechu przez lekko przymknięte usta przez ok. 7 sekund.

Pożądany efekt dają również techniki wyobrażeniowe. Wystarczy powrócić myślami do sytuacji, którą pamiętamy jako szczególnie szczęśliwą i przypomnieć sobie zapachy, obrazy, dźwięki niosące uczucie przyjemności. Im więcej odtworzymy takich pogodnych wrażeń, tym głębiej się odprężymy.

Zdaniem doc. Joanny Meder decydującą rolę w zachowaniu równowagi psychicznej odgrywa umiejętność radzenia sobie z problemami dnia codziennego. „Jeśli mamy wątpliwości co do prawidłowego stanu psychicznego swojej osoby lub kogoś bliskiego, co może wynikać właśnie z trudności w radzeniu sobie w sytuacjach stresowych”, dodaje doc. Meder – „nie bójmy się skorzystać z porady lekarza psychiatry.” Warto przypomnieć, że do zarejestrowania się w Poradni Zdrowia Psychicznego nie jest wymagane skierowanie.

Więcej informacji na:

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć