Strona głównaZdrowiePraca i pierwsze problemy ze wzrokiem

Praca i pierwsze problemy ze wzrokiem

Komputer – wielu z nas nie wyobraża sobie pracy bez tego urządzenia. Co więcej, w przypadku niektórych zawodów (np. stanowiska administracyjne, marketingowe, graficzne) wykonywanie swoich obowiązków bez niego – byłoby niemożliwe. Codzienne korzystanie z tego sprzętu przez kilka godzin ma jednak swoje konsekwencje – szacuje się, że blisko 90 proc. osób, pracujących przed komputerem więcej niż trzy godziny dziennie, ma problemy ze wzrokiem. Co nam grozi i po jakim czasie mogą pojawić się pierwsze problemy ze wzrokiem?
Praca i pierwsze problemy ze wzrokiem [© goodluz - Fotolia.com] Dlaczego komputer może nam szkodzić?

Pracując na co dzień przy komputerze, godzinami wpatrujemy się w . Monitor komputera, ze względu na swoją budowę ze szkła, odbija padające na ekran światło podobnie jak lustro. Odbicia te nakładają się na obraz z ekranu i przy dłuższej pracy męczą wzrok. Do tego często dochodzi złe ustawienie monitora (powyżej poziomu oczu lub za blisko oczu), niewłaściwe oświetlenie miejsca pracy oraz zbyt rzadkie mruganie powiekami.

– Pierwsze problemy ze wzrokiem, w przypadku wykonywania pracy przy stałym korzystaniu z urządzenia, jakim jest komputer, pojawiają się zazwyczaj po kilku latach. Czy będzie to po trzech czy po sześciu to już kwestia indywidualna – uzależnione jest to od stanu naszego narządu wzroku, ale także od tego, jak długo pracujemy przy komputerze w ciągu dnia – stwierdza dr Andrzej Styszyński, okulista i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

Gorsza kondycja wzroku – jakie objawy o tym świadczą?

Do najczęstszych problemów ze wzrokiem, towarzyszących pracy przy komputerze, należy zaliczyć: ból i zmęczenie oczu, łzawienie, uczucie suchości i pieczenia, zaczerwienie spojówek, rozmywanie się obrazu, podwójne widzenie, a nawet pogłębianie się wad wzroku.

– Jedną z przyczyn wywołujących powyższe objawy – zwłaszcza ból, pieczenie, uczucie suchości i zaczerwienienie oczu, czyli tzw. spowodowany wysuszeniem rogówki i spojówki – jest m.in. zmniejszona częstotliwość mrugania, to czynność odpowiedzialna za prawidłowe nawilżanie i dotlenienie oka (rogówki). Prawidłowo powinniśmy mrugać około 20 razy na minutę, natomiast w trakcie pracy przy komputerze robimy to nawet 2-3 razy rzadziej – tłumaczy dr Andrzej Styszyński.

Do pojawienia się takich objawów może przyczynić się też zbyt suche powietrze, przebywanie w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach.

– U osób stale pracujących przy użyciu komputera, zwłaszcza w wieku 30—40 lat, może pojawić się przedwczesna , czyli pogorszenie widzenia na bliskie odległości, wynikające ze zmniejszenia lub utraty zdolności akomodacji oka – dodaje doktor Styszyński.

Jak odciążyć wzrok? Kilka ważnych porad
  1. Pamiętaj o prawidłowym ustawieniu monitora: wzrok powinien być skierowany na wprost lub lekko w dół. Na ekran należy patrzeć w odległości 40-50 cm.
  2. Ustaw odpowiednią jasność ekranu, która nie będzie razić oczu (na poziomie ok. 100-150 cd/m2).
  3. Odrywaj wzrok od monitora – najlepiej co kilkanaście minut skieruj go w dal, najlepiej na zieloną przestrzeń.
  4. Pracuj na odpowiednim rozmiarze czcionki (12 lub większy).
  5. Mrugaj – możliwie jak najczęściej. To bardzo ważna czynność odpowiedzialna za oczyszczanie, nawilżanie i dotlenienie oka (rogówki).
  6. Zadbaj o oświetlenie – w pomieszczeniu, w którym pracujemy, światło powinno być równomiernie rozproszone, nie powinno być także dużej różnicy w oświetleniu ekranu i pomieszczenia. Jeśli światła ogólne nie są dostosowane do pracy przy komputerze, korzystaj z lampki biurowej, ustawiając jej światło tak, aby nie raziło oczu.
  7. Regularnie wietrz pokój.
  8. Korzystaj z przerw – pracownikowi pracującemu przy monitorze ekranowym (co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy) przysługuje 5-minutowa przerwa w pracy po każdej godzinie przepracowanej przy obsłudze monitora ekranowego i co ważne – przerwy te są wliczane do czasu pracy. W czasie przerwy, jeśli istnieje taka możliwość, warto popatrzeć przez okno na zieleń znajdującą się w dalszej odległości.
  9. Nawilżaj oczy kroplami, jeśli poczujesz, że są wysuszone.
  10. „Okularnicy” pracujący przy komputerze mogą wyposażyć swoje okulary u optyka w soczewki z powłoką antyrefleksyjną.
  11. Raz w roku warto udać się na konsultację u specjalisty – optometrysty lub okulisty.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy