Strona głównaZdrowiePozytywne emocje sprzyjają zdrowiu? To zależy od kultury

Pozytywne emocje sprzyjają zdrowiu? To zależy od kultury

Pozytywne emocje są uważane za ważny element zdrowego stylu życia, jednak nowe badania sugerują, że związek między nimi a stanem zdrowia może się różnić w zależności od kultury. Przykładowo, doświadczanie pozytywnych emocji wiąże się z lepszym stanem układu krążenia w USA, ale nie w Japonii.
Pozytywne emocje sprzyjają zdrowiu? To zależy od kultury [fot. Jordy Meow from Pixabay]
- Pozytywne przekładają się na różne profile tłuszczów we krwi w różnych kulturach. Amerykanie, którzy doświadczają wysokiego poziomu pozytywnych emocji, takich jak poczucie wesołości i silnej , cechują się wyższym prawdopodobieństwem zdrowych profili lipidowych we krwi, nawet po uwzględnieniu innych czynników, w tym wieku, płci, statusu społeczno-ekonomiczny i obecności chorób przewlekłych. To samo jednak nie dotyczyło Japończyków - mówi Jiah Yoo z University of Wisconsin-Madison.

Ponieważ pozytywne emocje są pojmowane i cenione w różny sposób w odmiennych kulturach, postanowiono sprawdzić, czy korzyści zdrowotne związane z dobrymi emocjami mogą być specyficzne dla zachodnich populacji.
W kulturze amerykańskiej przeżywanie pozytywnych emocji jest postrzegane jako pożądane, a nawet wspierane w ramach socjalizacji. Jednak w kulturach wschodnioazjatyckich ludzie zwykle postrzegają przyjemne emocje jako mające ciemne strony - są ulotne, mogą przyciągać niepotrzebną uwagę innych i stanowić odwrócenie uwagi od skupiania się na ważnych zadaniach - wyjaśnia Yoo.
W ramach testów sprawdzono, jak często uczestnicy odczuwali 10 różnych pozytywnych w ciągu 30 dni oraz zmierzono stężenie lipidów w ich krwi. - Ze względu na globalne rozpowszechnienie choroby wieńcowej poziom tłuszczu we krwi jest uważany za ważny wskaźnik zdrowia biologicznego zarówno w wielu krajach zachodnich, jak i azjatyckich - mówi Yoo.

Zgodnie z oczekiwaniami, częste przeżywanie pozytywnych emocji wiązało się ze lepszymi dla zdrowia profilami lipidowymi u Amerykanów. Równocześnie takiego związku nie odnotowano u Japończyków.

Częściowo, różnice te mogą wynikać z relacji między pozytywnymi emocjami a w danej kulturze. Wyższe pozytywne emocje wiązały się z niższym BMI, a co za tym idzie, zdrowszymi profilami lipidowymi wśród Amerykanów, ale nie wśród Japończyków.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy