28-02-2025
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Kobiety, które przechodzą menopauzę później, mają przez długie lata zdrowsze naczynia krwionośne niż te, u których menopauza występuje wcześniej.
Jak się okazuje, kobiety, u których okres zatrzymuje się, gdy mają 55 lat lub więcej, są nawet o 20 proc. mniej narażone na zawały serca i udary niż panie, które doświadczają menopauzy między 45-tym a 54-tym rokiem życia.
Badacze przeanalizowali stan naczyń krwionośnych 92 kobiet, koncentrując się na zdolności tętnicy ramiennej do rozszerzania się pod wpływem przepływu krwi. Ocenili również stan mitochondriów w komórkach naczyń krwionośnych oraz poziom różnych cząsteczek we krwi. Wyniki potwierdziły, że u wszystkich kobiet po menopauzie funkcja była gorsza niż u kobiet przed , głównie z powodu spadku produkcji tlenku azotu, który zapobiega sztywnieniu naczyń. Z wiekiem mitochondria stają się mniej wydajne i produkują więcej szkodliwych wolnych rodników.
Jednak kobiety, u których menopauza wystąpiła później, miały znacznie lepszą kondycję naczyń krwionośnych niż te, które przeszły ją w standardowym wieku. Ich funkcja naczyniowa była o 44 proc. lepsza nawet pięć lat po menopauzie. Za tę ochronę może odpowiadać lepsza praca mitochondriów oraz korzystniejsze poziomy 15 różnych lipidów i metabolitów tłuszczowych we krwi.
W kolejnych testach medycy chcą sprawdzić potencjalne terapie, np. stosowanie suplementów neutralizujących wolne rodniki, mogące powstrzymać osłabienie naczyń. Wstępne badania wskazują, że MitoQ - zmodyfikowana wersja - może cofać starzenie się naczyń krwionośnych.
Na podstawie:
Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »