Strona głównaZdrowiePóźne ojcostwo to większe zagrożenie chorobami u wnuków

Późne ojcostwo to większe zagrożenie chorobami u wnuków

Mężyźni, którzy zostają ojcami po pięćdziesiątce, częściej mają wnuki z autyzmem.
Jak wynika ze szwedzkich badań, u dzieci może mieć związek z wiekiem ich dziadków.

Mężczyźni, którym córka urodziła się, gdy mieli powyżej 50 lat, odznaczali się 79 proc wyższym ryzykiem posiadania z autyzmem w porównaniu do panów, którzy zostali ojcami dziewczynek, gdy liczyli sobie około 20 lat. Mężczyźni, którzy zostali ojcami synów, gdy mieli ponad 50 lat, cechowali się o 67 proc. wyższym ryzykiem posiadania wnuka z zaburzeniami w porównaniu z mężczyznami, którzy mieli synów, gdy liczyli sobie około 20 lat.

W badaniach przeanalizowano dane około 6 tysięcy osób z autyzmem i porównano je z informcjami na temat 31 tysięcy zdrowych ludzi. Związek między autyzmem a wiekiem dziadka był znaczący, co wskazuje na duże prawdopodobieństwo uwarunkowań genetycznych tej choroby. Poprzednie testy wykazały związek między starszym wiekiem ojców i wzrostem ryzyka autyzmu - mężczyźni, którzy po pięćdziesiątce zostali rodzicami, mieli dwukrotnie wyższe ryzyko posiadania dzieci z tymi zburzeniami.

Przyczyna takiego stanu rzeczy mogą być mutacje w komókach nasienia, które są częstsze u starszych mężczyzn. Niektóre z mutacji mogą pozostać uśpione u potomstwa, ale ujawnić się w kolejnych pokoleniach.

Jak wskazują uczeni, styl życia wybrany przez naszych dziadków i ojców, nie pozostaje bez wpływu na nas. Jednocześnie zaznaczają, że wyniki nie powinny zniechęcać synów do posiadania własnego potomstwa, ponieważ ogólne ryzyko autyzmu ich dzieci pozostaje relatywnie niewielkie. Poza tym we wspomnianym badaniu nie wykazano związku przyczynowo-skutkowego, a jedynie korelację pomiędzy starszym wiekiem dziadków i zaburzeniami u ich wnuków.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy