Strona głównaZdrowiePóźne chodzenie spać nie sprzyja zdrowiu

Późne chodzenie spać nie sprzyja zdrowiu

Seniorzy, którzy chodzą spać późną porą i wstają także o nie najwcześniejszych godzinach, wykazują wyższe ryzyko chorób serca i cukrzycy niż ludzie wcześnie zasypiający.
Późne chodzenie spać nie sprzyja zdrowiu [Fot. Photographee.eu - Fotolia.com]
Ludzie chadzający do łóżka o poźnych godzinach są bardziej narażeni na powszechne choroby, a wszystko dlatego, że o wiele częściej sięgają po niezdrowe jedzenie i ich styl życia cechuje się znaczącymi nieregularnościami, mówią pracownicy Northumbria University w Newcastle.

Uczeni przeanalizowali kilka badań, które koncentrowały się na sposobach odżywiania się i stanie zdrowia osób funkcjonujących według różnych rytmów dobowych: wzięto pod uwagę dane tych, którzy wstają skoro świt i tych, którzy przesiadują do późnych godzin nocnych. Ustalono, że „nocne marki" częściej niż „ranne ptaszki" jedzą niezdrową żywność, piją więcej alkoholu i , częściej też sięgają po produkty z i pomijają śniadania oraz podjadają niezdrowe przekąski przed snem. Przeciwnie, osoby mające w zwyczaju wcześnie wstawać jadły większe porcje owoców i warzyw oraz spożywały posiłki o tych samych porach.

Wspomniany styl życia, w tym niewłaściwa dieta „nocnych marków", nie sprzyja zdrowiu i ułatwia rozwój oraz . Przykładowo, nocne jedzenie ma związek z zaburzeniami metabolizowania glukozy przez organizm - nasze zegary biologiczne są skonstruowane tak, że poziom cukru spada przed snem, jeśli zaś jemy posiłki późna porą, ilość glukozy zwiększa się i dochodzi do nieprawidłowości w różnych procesach biologicznych. To z kolei sprzyja rozwojowi różnych chorób. Przykładowo, osoby chadzające spać późną porą, cechują się 2,5 razy wyższym ryzykiem cukrzycy niż ci którzy wstają wcześnie rano.

Według ekspertów, na to, w jakich porach chodzimy spać, wpływ ma wiele czynników. Należą tu: wiek, obszar geograficzny, pochodzenie etniczne, mieszkanie na wsi lub w mieście, czynniki osobnicze, etc.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy