Strona głównaZdrowiePoznaj swój stan zdrowia w 4 prostych badaniach

Poznaj swój stan zdrowia w 4 prostych badaniach

Raz na dwa, trzy lata, każda kobieta podczas wizyty kontrolnej u lekarza, powinna mieć zlecone 4 proste badania, które bardzo dużo powiedzą o jej stanie zdrowia. Pozwolą też wykluczyć częste choroby: miażdżycę, cukrzycę i choroby tarczycy.
Poznaj swój stan zdrowia w 4 prostych badaniach [© MG - Fotolia.com] Wszystkie te badania można wykonać podczas jednorazowej wizyty w laboratorium i dowiedzieć się w jakim stanie jest nasz organizm.
  1. Lipidogram pozwala wykryć nieprawidłowy (HDL i LDL) oraz trójglicerydów. Rozpoznane odpowiednio wcześnie nieprawidłowości mogą uchronić nas przed rozwojem miażdżycy i choroby wieńcowej, a także przed zawałem serca i udarem mózgu.
  2. Badanie poziomu T4 i TSH, czyli badanie hormonów tarczycy i przysadki mózgowej, umożliwiają określenie prawidłowego funkcjonowania tych organów (nadczynność i niedoczynność tarczycy), pozwala stwierdzić niedobór jodu w organizmie i może mieć znaczenie diagnostyczne w przypadku nowotworów i bezpłodności.
  3. Oznaczenie poziomu stężenia glukozy we krwi pozwala wykryć . Odpowiedni poziom cukru we krwi zapewnia prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Jego nadmiar oznacza chorobę. Nieleczona cukrzyca stopniowo wyniszcza organizm. Dochodzi do uszkodzenia wątroby, nerek, mózgu, a także zakażeń i chorób stóp, które często kończą się amputacją.
  4. Badanie poziomu witaminy D jest szczególnie wskazane u osób, które łatwo się przeziębiają, są senne, często zmęczone lub mają problem ze schudnięciem. W tych przypadkach może się okazać, że poziom tej witaminy w naszej krwi jest zbyt mały i konieczne jest jej farmakologiczne uzupełnianie. Niedobór może również oznaczać zaburzenia pracy nerek, wątroby i jelit. Określenie jej poziomu we krwi pozwoli określić odpowiednią dobową dawkę suplementacji.
Nieprawidłowe wyniki badań zawsze wymagają konsultacji z lekarzem, który zaleci odpowiednią dietę i ewentualnie leczenie farmakologiczne.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X