Strona głównaZdrowiePoziom glukozy we krwi a pamięć

Poziom glukozy we krwi a pamięć

Poziom glukozy we krwi ma istotny wpływ na zdolność zapamiętywania. Szczególnie diabetycy powinni kontrolować glikemię.
Nadmiar jest nie tylko niebezpieczny dla funkcjowania organów wewnętrznych i sytlwetki, ale również dla pamięci. Jak wynika z nowych badań, wzrost poziomu glukozy we krwi pacjentów z .

W testach poznawczych wzięło udział 3 tysiące ludzi. Kiedy przeanalizowano wyniki, okazało się, że każde zwiększenie o 1 proc. stężenia HbA1c (hemoglobiny glikowanej), odnotowywano pewne osłabienie wyników możliwości psychomotorycznych, pamięci i innych funkcji poznawczych.

Autorzy badania wyjaśniają, że uzyskane reultaty nie są zaskakujące, ponieważ liczne dotychczasowe testy wykazały związek pomiędzy cukrzycą typu 2 i demencją lub .

Dlaczego zwiększenie glikemii osłabia pamięć? Najprawdopodobniej chodzi o to, że ilość glukozy nie pozostaje bez związku z stanem naczyń krwionośnych, których dobre działanie jest niezbędne dla zachowania pełni zdolności poznawczych. Być może też ilość insuliny oddziałującej na jej receptory w mózgu ma udział w przebiegu procesów kognitywnych.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, liczba osób chorych na cukrzycę wzrosła z 108 milionów w 1980 roku do 422 milionów w 2014 roku. Choroba jest jedną z głównych przyczyn utraty wzroku, niewydolności nerek, , i amputacji kończyn dolnych. Szacuje się, że w 2012 roku 1,5 miliona zgonów było bezpośrednio związanych z cukrzycą. WHO przewiduje, że do 2030 roku cukrzyca stanie się siódmym główną przyczyną zgonów na całym świecie.

Wyniki badań są dostępne w Diabetes Care.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy