Strona głównaZdrowiePoziom estrogenu wpływa na apetyt

Poziom estrogenu wpływa na apetyt

Estrogen reguluje metabolizm energetyczny mózgu w taki sam sposób, jak leptyna, więc może mieć istotne znaczenie dla walki z otyłością u osób odpornych na leptynę, mówią badacze z Yale School of Medicine.
Poziom estrogenu wpływa na apetyt [fot. Steve Buissinne from Pixabay]
- Odkryliśmy, że estrogen hamuje , używając z tych samych ścieżek w mózgu, co - mówi prof. Tamas L. Horvath z Yale School of Medicine.

Zbadano regulację otyłości u myszy. Przeanalizowano wpływ estrogenu na zdolność komórek nerwowych do tworzenia nowych połączeń w podwzgórzu. Mierzono również zachowania żywieniowe i wydatek energetyczny zwierząt.

Jak się okazało, jest silnym regulatorem metabolizmu energetycznego w mózgu. Szlak, poprzez który działa, łączy się ze szlakiem leptyny, więc wpływ estrogenu na odżywianie i otyłość jest niezależny od leptyny.

- Zaburzona sygnalizacja estrogenowa w mózgu może być przyczyną zmian metabolicznych w okresie menopauzy. Naśladowanie działania estrogenu przez mózg może być skutecznym sposobem walki z otyłością w przypadku oporności na leptynę - uważa prof. Horvath.

Teraz eksperci chcą sprawdzić, czy analogiczne do działania estrogenu w mózgu związki mogą pomóc w zmniejszeniu bez dokonywania zmian w piersiach czy jajnikach.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy