Strona głównaZdrowiePoziom cukru nadmierny także u osób zdrowych. Uwaga na stan przedcukrzycowy

Poziom cukru nadmierny także u osób zdrowych. Uwaga na stan przedcukrzycowy

Diabetycy muszą regularnie kontrolować poziom glukozy, by odpowiednio reagować na jego nadmierne skoki lub spadki, ale okazuje się, że i osoby bez cukrzycy powinny uważać na niewłaściwe poziomy glukozy we krwi.
Poziom cukru nadmierny także u osób zdrowych. Uwaga na stan przedcukrzycowy [Fot. thodonal - Fotolia.com]
Uczeni ze Stanford University regularnie mierzyli zmiany stężenia glukozy we krwi u zdrowych osób i ustalili, że także u ludzi bez poziomy cukru mogą ulegać znaczącym wahaniom. Odnotowano przypadki osób, u których ilość cukru we krwi bywała podobna do tej charakteryzującej diabetyków.

Autorzy wykorzystali nową metodę pomiaru glukozy - użyli urządzenia, które za pomocą specjalnego czujnika wszczepianego pod skórę regularnie mierzyło glikemię. Okazało się, że poziomy cukru we krwi, szczególnie u osób uważanych za zdrowe, różnią się znacznie bardziej niż wskazywałyby na to tradycyjne metody pomiaru. Zmiany glikemii mialy oczywiście związek z jedzeniem określonych produktów, szczególnie takich z zawartością węglowodanów.

W testach uczestniczyło 57 osób, które przez dwa tygodnie używały wspomnianego urządzenia do wykrywania poziomu cukru we krwi. Znaczna większość uczestników była zdrowa lub miała stan przedcukrzycowy, zaledwie kilkoro uczestników cierpiało na cukrzycę. Kiedy zebrano dane, ustalono, że poziomy cukru we krwi były bardzo różnorodne i rozregulowanie glikemii było częstsze niż przypuszczano. Według autorów, metoda pomiaru była bardziej precyzyjna niż tradycyjne sposoby i pozwoliła dokładniej oraz z większą częstotliwością (biorąc pod uwagę poziom cukru w osoczu) przedstawić wyniki.

Znaczne skoki ilości glukozy we krwi stanowią problem, ponieważ - szczególnie, jeżeli się przedłużają, mogą zwiększać ryzyko sercowo-naczyniowe i prowadzić do , ostrzegają uczeni. Większość osób o wysokich fluktuacjach glikemii i nie miała tego świadomości, tymczasem w jednym na dwa przypadki stan ten prowadzi do cukrzycy.

Wyniki badań opublikowano w magazynie PLOS Biology.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy