Strona głównaZdrowiePoziom ciśnienia krwi a demencja

Poziom ciśnienia krwi a demencja

Warto kontrolować poziom ciśnienia, bo jeśli jest zbyt wysoki, to jesteśmy bardziej zagrożeni demencją.
Poziom ciśnienia krwi a demencja [Fot. adga94foto - Fotolia.com]
Utrzymywanie odpowiedniego poziomu ciśnienia krwi pomaga osłabić ryzyko rozwoju .

Kiedy ciśnienie krwi wzrasta, przeciąża drobne naczynia krwionośne, które odpowiadają za odżywanie komórek mózgu. Po każdym uderzeniu serca krew przemieszcza się do bardzo małych naczyń krwionośnych w mózgu, a gdy jest przesuwana zbyt silnie, jak przy , może spowodować uszkodzenia, które z kolei mogą doprowadzić do zaburzeń krążenia i .

Związek jest oczywisty, jeśli chodzi o demencję naczyniową, czyli taką, która rozwija się w wyniku zablokowania lub zmniejszenia przepływu krwi do komórek mózgowych. Okazuje się jednak, że nadciśnienie zwiększa też ryzyko zachorowania na , a to dlatego, że nie pozostaje bez wpływu na gromadzenie się płytek amyloidowych w mózgu, złogów charakterystycznych dla tej choroby.

Problem nadciśnienia jest szczególnie groźny, ponieważ zwykle nie daje ono żadnych objawów. Szacuje się, że jedynie 50 procent osób z nadciśnieniem stara się leczyć tę dolegliwość. „Zwiększenie świadomości społecznej na temat zagrożeń nadciśnienia jest kluczowe, podobnie jak dostęp do wczesnego wykrywania. Podwyższone ciśnienie krwi jest poważnym sygnałem ostrzegawczym, że pilnie potrzebne są ważne zmiany w stylu życia. Ludzie muszą wiedzieć, dlaczego podwyższone ciśnienie krwi jest niebezpieczne, i jak podjąć kroki, aby je kontrolować. Muszą wiedzieć, że podwyższone ciśnienie krwi i inne czynniki ryzyka, takie jak cukrzyca, często pojawiają się jednocześnie", wyjaśniają eksperci Światowej Organizacji Zdrowia.

Globalnie odpowiadają za około 17 milionów zgonów rocznie, prawie jedną trzecią wszystkich śmierci. Wśród nich powikłania nadciśnienia tętniczego skutkują 9,4 milionami zgonów. Nadciśnienie jest odpowiedzialne za co najmniej 45 proc. śmierci z powodu chorób serca i 51 proc. śmierci z powodu udaru.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy