Strona głównaZdrowiePoziom aktywności fizycznej pozwala przewidzieć długość życia?

Poziom aktywności fizycznej pozwala przewidzieć długość życia?

Poziom aktywności fizycznej jest dokładną metodą przewidywania ryzyka śmierci w danym okresie. Takie dane pozwalają oszacować zagrożenie precyzyjniej niż inne czynniki ryzyka, np. palenie papierosów, czy historia chorób.
Poziom aktywności fizycznej pozwala przewidzieć długość życia? [Fot. Pixabay.com]
Lekarze z John Hopkins Medicine w Baltimore odkryli, że noszenie urządzeń śledzących ruch pozwala na zebranie danych, które umożliwiają dość dokładne określenie zagrożenia przedwczesną śmiercią. Poziom aktywności fizycznej okazał się tu skuteczniejszy niż wiele innych czynników, takich jak papierosy, poziom spożycia alkoholu, obecność różnych chorób, etc.

W badaniach wzięło udział niemal 3 tysiące osób w wieku 50 - 84 lata. Uczeni wzięli pod uwagę ponad 30 predyktorów 5-letniej śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny. Wykorzystali do tego wypełnione przez uczestników kwestionariusze, dokumentację medyczną i wyniki badań laboratoryjnych. Jeśli chodzi o , na podstawie danych z urządzeń monitorujących ruch uwzględniono całkowitą długość ćwiczeń, czas poświęcony na treningi umiarkowane i intensywne, czas braku aktywności.

Jak się okazało, informacje dotyczące poziomu ćwiczeń pozwoliły przewidzieć ryzyko śmierci dokładniej niż ankiety i inne metody powszechnie stosowane przez lekarzy. Proste podsumowanie pomiarów noszonego na biodrach akcelerometru w ciągu tygodnia było skuteczniejsze niż powszechnie stosowane czynniki ryzyka śmiertelności, takie jak wiek, obecność nowotworu lub , czy , mówią autorzy badań.

Autorzy wskazują, że zastosowana technologia jest łatwo dostępna i stosunkowo niedroga, więc wydaje się, że możliwe jest włączenie zaleceń dotyczących jej stosowania do praktyki lekarskiej. Naukowcy sądzą, że będą mogli wykorzystać odkrycia w badaniach klinicznych, które doprecyzują związek pomiędzy aktywnością fizyczną i .

O badaniach można przeczytać w The Journal of Gerontology: Medical Sciences.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy