Strona głównaZdrowiePowtarzalne zachowania pomagają osłabić lęk

Powtarzalne zachowania pomagają osłabić lęk

Wszyscy mamy jakieś nawyki czy sposoby radzenia sobie w różnych sytuacjach, które nie muszą być zrozumiałe dla innych. Mają one jednak określony cel - pozwalają osłabić odczuwany lęk.
Powtarzalne zachowania pomagają osłabić lęk [© wollertz - Fotolia.com] Rytuały i powtarzalne zachowania zmniejszają . Do takiego wniosku doszli uczeni z Uniwersytetu w Tel Awiwie. Rytualne zachowania służą do uzyskania spokoju i regulowania napięcia wywoływanego przez nieprzewidywalność zdarzeń i niemożność ich kontrolowania.

Badacze obserwowali, dzięki nagraniom video, w jaki sposób koszykarze zachowywali się przed rzutem wolnym. Częsty był np. drybling przed próbą. Skąd takie „preludium"? To sposób, aby skupić i kontrolować swoje działania. W istocie, gracze, którzy uważają, że przygotowanie poprzez powtórzone odbicia pomaga trafić do celu, rzeczywiscie cześciej uzyskiwali lepsze wyniki.

Takie zachowanie może być obsesyjne, co jest szczególnie widoczne w zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych. Ci, którzy zmagają się z takimi problemami, są przekonani, że określone rytuały, sekwencje działań czy słów, pomogą uzyskać oczekiwany efekt. Nie oznacza to jednak, że wszelkie rytualne zachowania są jakimś zaburzeniem. Takie zachowania pomagają osłabić napięcie towarzyszące koniecznosci podjęcia się określonego zadania. Chorobliwe staje się to wtedy, gdy poczucie niekompletności rytuału przekłada się na poczucie zdolności do działania.

Sporadycznie odczuwany lęk jest normalnym elementem życia. Często odczuwa się niepokój w obliczu jakieś próby czy podjęcia ważnej decyzji. Tymczasem zaburzenia lękowe obejmują coś więcej niż tymczasowy lub strach. W przypadku osób z zaburzeniami lękowymi, niepokój nie znika i może ulec pogorszeniu wraz z czasem, a to może kolidować z codziennymi czynnościami, takimi jak wydajność w pracy, związku, relacjach z innymi.

Uogólnione zaburzenia lękowe obejmują takie objawy, jak:
  • stały i poczucie, że jest się „na krawedzi"
  • łatwe
  • trudności z koncentracją
  • drażliwość
  • napięcie mięśni
Wyniki badań opublikowano w Behavioral Reviews Neuroscience.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy