Strona głównaZdrowiePowszechnie dostępny środek anti-aging: spacer

Powszechnie dostępny środek anti-aging: spacer

Nasze ciała są przystosowane do ruchu i nie lubią długiego przesiadywania na kanapie. Zmiany zachodzące w organizmie w wyniku starzenia się są szybsze i intensywniejsze, jeśli prowadzimy siedzący tryb życia. Regularne spacery zapewnią ruch i są świetnym „środkiem" anti-aging.
Codzienne chodzenie ma potężną moc odmładzającą. Poprawia czynniki zdrowia serca, takie jak jak poziom cholesterolu i ciśnienia krwi, stan , wagę, stany zapalne naczyń i poziom stresu. Co więcej, regularne pomagają uchronić się przed , chorobą tętnic obwodowych, , rakiem jelita grubego, jak również .

Jak włączyć spacer w rytm dnia

Wykorzystuj każdą okazję, by chodzić. Jeśli nie musisz dostać się „w drugi koniec miasta", idź na pieszo. Kiedy tylko możesz, zostaw samochód na parkingu i wybierz się na przechadzkę, zamiast dostawać się do celu innym sposobem.

Jak spacerować

Najpier zrób 10-minutową rozgrzewkę, tzn. najpierw spaceruj powoli. Zwróć uwagę na postawę i krok, „noś głowę wysoko" - z oczami skoncentrowanymi na to, co wprost przed tobą. Utrzymuj proste plecy i wykonuj delikatne ruchy ramionami nieznacznie zgiętymi w łokciach. Łagodna rotacja zewnętrzna ramion pomoga chronić plecy. Pamiętaj też o wygodnym obuwiu.

Wyznacz sobie codzienny cel

Zadbaj o to, by spacer stał się elementem codziennej rutyny. Możesz zacząć od zaledwie kilku minut dziennie i wraz z czasem zwiększać długość aż do 30 minut. Jeśli nie masz tyle czasu każdego dnia, staraj się chodzić choćby trzy razy dziennie po dziesięć minut.

Zadbaj o motywację


Aby chodzić codziennie, trzeba mieć dobrą motywację. Nie zawsze wystarcza świadomość tego, że regularny trening pozwala dbać o lepsze zdrowie i samopoczucie. Najlepiej, jeśli możesz umówić się z kimś na wspólne spacery, wtedy łatwiej jest dotrzymać postanowienia. Sprawę ułatwia też uczynienie ze spaceru rutynowej czynności wpisanej w codzienne obowiązki. Warto monitorować postęp - noś ze sobą pedometr czy ściągnąć odpowiednią aplikację na elefon, by móc sprawdzać ilość wykonanych kroków.

Rozciąganie

Pamiętaj, by treningu się . Dzięki temu mięśnie są lepiej uelastycznione, ścięgna się wzmacniają, a stawy zyskują większą ruchomość.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy