Strona głównaZdrowiePowszchne mity na temat raka

Powszchne mity na temat raka

Nowotwory to druga na świecie przyczyna śmierci. Stąd informacje o chorobie są coraz powszchniejsze. Niestety, poza rzetelnymi wynikami badań, pojawia się dużo nieprawdziwych wiadomości o raku. Poniżej kilka najczęściej powtarzanych o nim mitów.
Powszchne mity na temat raka [Fot. psdesign1 - Fotolia.com] Mit: Rak to współczesna choroba

Owszem, współczesny styl życia sprzyja rozwojowi , ale nie wywołał samej choroby. Rak ma tak długą historię, jak ludzkość. Odkryto go w szczątkach ludzkich liczących sobie kilka tysięcy lat.

Nowotwór może być obecnie powszechniejszy ze względu na zanieczyszczenia środowiska i niezdrową dietę, ale warto pamiętać, że jego częstość ma też uzasadnienie w wydłużeniu średniej długości życia - starszy wiek jest jednym z głównych czynników raka.

Mit: Jedzenie słodyczy pogorszy chorobę

Prawdą jest, że komórki rakowe zużywają więcej cukru niż komórki naszego organizmu. Tę wiedzę zaś wykorzystać można w opracowywaniu skutecznych technik diagnostycznych. Niemniej, jedzenie większych ilości cukru nie przełoży się na szybszy rozwój raka, podobnie jak rezygnacja z niego nie sprawi, że nowotwór się zmniejszy. Niebezpieczeństwem jest jedynie wzrost wagi, który ma związek z wyższym prawdopodobieństwem zachorowania na wiele różnych form raka.

Mit: „Super jedzenie" zapobiegnie chorobie

Ostatnio triumfy święci tzw. , czyli produkty, które są wyjątkowo bogate w i inne prozdrowotne związki pomagające zapobiec chorobom związanym z wiekiem, w tym nowotworom. Oczywiście dołączenie ich na stałe do diety jest dobrym pomysłem, ale tylko sposób odżywiania ujęty całościowo może mieć wpływ na zmniejszenie ryzyka choroby. Trzeba pamiętać, że niektórych produktów należy w ogóle unikać - chodzi głównie o te zawierające niezdrowe (nasycone i trans) oraz proste.

Mit: Telefony komórkowe wywołują raka

Nie ma dowodów na istnienie takiego związku, a wręcz badania naukowe go odrzucają. Rak jest spowodowany mutacjami genetycznymi, a telefony komórkowe emitują fale elektromagnetyczne o małej energii, które nie uszkadzają genów, nie mogą więc mieć wpływu na ich mutowanie.

Mit: Nie ma postępów w leczeniu nowotworów

Ciągle nie ma niezawodnego leku na raka. Odnotowuje się jednak znaczący postęp terapeutyczny. Jasno to widać w statystykach, w ostatnich latach bardzo zwiększył się poziom przeżywalności pacjentów z nowotworami. Bez wątpienia pomogła w tym również skuteczniejsza diagnostyka, dzięki której wiele nowotworów jest wykrywanych na wczesnym etapie, co istotnie zwiększa efektywność leczenia.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy