Strona głównaChorobyPowrót do zdrowia po udarze - pomaga optymizm

Powrót do zdrowia po udarze - pomaga optymizm

Rekonwalescencja po udarze przebiega szybciej i efektywniej u osób, które podchodzą do sprawy optymistycznie.
Powrót do zdrowia po udarze - pomaga optymizm [fot. Steve Buissinne from Pixabay]
Według nowych badań, może stanowić silną pomoc w powrocie do zdrowia po .

Osoby po udarze, które odznaczały się wysokim poziomem optymizmu, cechowały się też niższym poziomem stanu zapalnego, niższym nasileniem udaru i mniejszą niepełnosprawnością fizyczną po trzech miesiącach, w porównaniu z tymi, którzy byli nastawieni raczej pesymistycznie.

W testach wzięło udział 49 osó, które doświadczyły udaru. Uczeni chcieli sprawdzić związek między optymizmem, , nasileniem udaru i fizyczną w ciągu 12 tygodni po tym zdarzeniu. Według autorów zrozumienie, jak te elementy mają się do siebie, może dostarczyć informacji do opracowania nowych strategii terapii po udarze.

„Nasze wyniki sugerują, że optymistyczni ludzie mają lepsze wyniki po udarze, a zatem zwiększenie pozytywnego nastawienia może być dobrym sposobem na poprawę zdrowia psychicznego i regeneracji u tych pacjentów", mówi dr Yun-Ju Lai z University of Texas Health Science Center w Houston.

Stany zapalne po udarze są szkodliwe dla mózgu i zaburzają powrót do zdrowia. Optymizm zaś wiąże się z niższymi ich poziomami i lepszymi wynikami badań. Nastawienie pacjentów badano na podstawie testu nazywanego Life Orientation Test. Nasilenie stanów zapalnych z kolei mierzono, biorąc pod uwagę poziomy markerów zapalnych - interleukiny-6 (IL-6), czynnika martwicy nowotworów alfa (TNFα) i białka C-reaktywnego (CRP).

Jak odnotowano, im wyższy był optymizm, tym niższe nasilenie udaru mózgu i markerów IL-6 oraz CRP. Nie miał natomiast wpływu na TNFα. Takie wyniki utrzymały się w mocy także po uwzględnieniu innych zmiennych.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy