Strona głównaZdrowiePowolny oddech przynosi ulgę w bólu

Powolny oddech przynosi ulgę w bólu

Weź powolny, głęboki wdech, a następnie spokojny, miarowy wydech. OK, gratulacje, właśnie zrobiłeś/aś swój pierwszy krok - albo oddech - w kierunku znalezienia naturalnego środka na ulgę w bólu.
Wolne, spokojne oddychanie, jak wie każdy, kto praktykuje jogę lub medytuje, jest czynnością uspokajającą ciało i umysł. Spowalnia funkcjonowanie organizmu i niesie ze sobą spokój i jasność umysłu. Nowe badania, który wyniki opublikowano w czasopiśmie PAIN, wykazały, że korzyści z powolnego oddychania są znaczne - zmniejsza poziom odczuwanego bólu.

Naukowcy z Uniwersytetu Arizony (University of Arizona) przeprowadzili badania z udziałem kobiet w wieku od 45 do 65 lat. Część uczestniczek była chora na fibromyalgię (gościec mięśniowo-włóknisty), druga stanowiła grupę kontrolną, składała się ze zdrowych kobiet.

Obie grupy poddano słabym i umiarkowanym uderzeniom gorąca, gdy uczestniczki oddychały normalnie oraz, gdy ich oddech był o połowę wolniejszy. Wyniki wykazały, że podczas powolnego oddychania kobiet oceniały ból jako mniej intensywny. (Jednakże efekt łagodzenia bólu był skuteczniejszy w przypadku zdrowych uczestniczek i tych, których osobowość cechował optymizm).

"Wolne oddychanie jest dobrze znane jako sposób na zmniejszenie bólu, używamy go przez cały czas", mówi Robin Monroe z Yoga Biomedical Trust. "Kiedy jesteśmy zaniepokojeni lub zestresowani, oddychamy szybciej, co sprawia, że zmniejszamy poziom CO2 i intensywniej odczuwamy ból. Gdy spowalniasz oddech, poziom CO2 idzie w górę, i (o ile nie jest zbyt wysoki) koreluje z niższym poziomem aktywności współczulnego układu nerwowego, a to powoduje mniej intensywne odczuwanie bólu. Relaksowanie się obniża uczucie bólu - tego uczy nas właśnie joga i to stanowi jedną z korzyści jej ćwiczenia," dodaje.

Katie Broomfield, nauczycielka jogi, wyjaśnia: "Uczymy oddechu jogi. , Pełny oddech jogi wyróżnia trzy fazy: oddech dolnobrzuszny, śródpiersiowy oraz górnoszczytowy. Trzeba nauczyć się oddychać głęboko (a raczej przypomnieć sobie, jak to się robi, bo posiadaliśmy tę umiejętność będąc dziećmi). Spójrz na śpiącego malucha i zobaczysz, że oddycha brzuchem, a nie klatką piersiową. Uczę tego na każdej lekcji."

"Zapomnieliśmy jak oddychać", mówi fizjoterapeuta, Sammy Margo. "Częścią problemu jest to, że wiodącym stylem życia jest unikanie aktywności fizycznej doświadczanie wielu stresogennych sytuacji. Większość z nas nie wykonuje ćwiczeń oddechowych. Kiedy oddychamy, powodujemy następowanie wymiany gazów. Wdychamy powietrze atmosferyczne (w którym jest ok. 21% tlenu), wydychamy dwutlenek węgla i inne substancje. Jeśli nie oddycha się prawidłowo, nie następuje odpowiednia wymiana tych gazów. Wolny, spokojny oddech czyni wspomniany proces skuteczniejszym".

"Ale odpowiedni oddech ma jeszcze większe znaczenie", dodaje Margo. "Powolne, głębokie oddychanie ma wpływ na układ oddechowy, krążenia, nerwowy, pokarmowy, hormonalny i moczowy, a także na skórę. A jeśli bierze się wolne, głębokie wdechy, organizm się relaksuje i uwalnia endorfiny, naturalne opiaty", wskazuje Margo.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 10:51:05, 25-01-2010 ciekawski

    Dziękuję za artykuł.Sprobuję tej metody.
  • 11:19:38, 25-01-2010 Malwina

    Bardzo polecam książkę "TErapia oddechem" Karin Schutt-ksiażka prosto napisana w oparciu o opinie medycyny konwencjonalnej i medycyny naturalnej, uwzględniająca ścisły związek między oddechem a psychiką.
  • 13:27:04, 25-01-2010 bronczyk

    To mnie oddychania uczyli przy porodzie. Dawno temu, więc nic odkrywczego. Przyznaję, że właściwe oddychanie pomagało nawet wtedy, więc myślę, że i w innych wypadkach może być skuteczne.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy