Strona głównaZdrowiePotrzeba co najmniej 60 dni, by wyrobić sobie zdrowe nawyki

Potrzeba co najmniej 60 dni, by wyrobić sobie zdrowe nawyki

Minęło już kilka tygodni 2025 roku. Jeśli masz problem z dotrzymaniem noworocznych postanowień, bądź silny/a, ponieważ badania University of South Australia pokazują, że wyrobienie sobie zdrowego nawyku może zająć więcej czasu, niż się spodziewasz.
Potrzeba co najmniej 60 dni, by wyrobić sobie zdrowe nawyki [fot. Bella H. from Pixabay]
Jak odkryto, nowe mogą zacząć się kształtować w ciągu około dwóch miesięcy (mediana 59-66 dni), ale ich ugruntowanie może zająć do 335 dni.

To ważne odkrycie, które może posłużyć do opracowania interwencji promujących zdrowe zachowania i zapobiegających przewlekłym chorobom. Wielu schorzeniom, w tym , , chorobom płuc i udarom, można zapobiec, zmieniając niezdrowe nawyki lub czynniki związane ze stylem życia.

Według dr. Bena Singha z University of South wbrew powszechnemu przekonaniu, wprowadzenie zdrowych nawyków zajmuje znacznie więcej czasu niż trzy tygodnie. - Wypracowanie zdrowych nawyków jest niezbędne dla długoterminowego dobrego samopoczucia, ale kształtowanie ich - i przełamywanie niezdrowych - może być trudne - mówi dr Singh.

- Na początku roku wielu z nas wyznacza sobie cele i planuje kolejne miesiące - takie rzeczy jak większa aktywność, ograniczenie cukru lub dokonywanie zdrowszych wyborów żywieniowych - ale podczas gdy powszechna mądrość sugeruje, że wyrobienie takich nawyków zajmuje zaledwie 21 dni, twierdzenia te nie są oparte na dowodach. W naszych badaniach odkryliśmy, że kształtowanie nawyków zaczyna się w ciągu około dwóch miesięcy, ale występuje tu znaczna zmienność, a czas kształtowania waha się od czterech dni do prawie rok. Dlatego ważne jest, aby osoby, które chcą wyrobić sobie zdrowsze nawyki, nie poddawały się po tym mitycznym trzecim tygodniu - wyjaśnia dr Singh.

Badanie przeprowadzone na ponad 2600 uczestnikach wykazało również, że pewne czynniki mogą wpływać na skuteczne kształtowanie nawyków.

- Na sukces może wpływać szereg czynników, w tym częstotliwość podejmowania nowej aktywności, czas jej wykonywania i to, czy sprawia nam to przyjemność, czy nie - mówi dr Singh.

- Jeśli dodasz nową praktykę do swojej porannej rutyny, masz większe szanse na jej osiągnięcie. Masz również większe szanse na trzymanie się nowego nawyku, jeśli sprawia ci to przyjemność - zauważa dr Singh.

- i zamiar ukończenia nowego działania może również pomóc w utrwaleniu nawyku, więc upewnij się, że ciągle znajdujesz czas na włączanie nowych zdrowych nawyków do swoich codziennych czynności. Może to być tak proste, jak rozłożenie stroju na siłownię wieczorem przed porannym spacerem lub przygotowanie zdrowego lunchu - radzi dr Singh.

- Dopasowanie strategii budowania nawyków do twojego dnia i planowanie, jak możesz je osiągnąć, umożliwi ci osiągnięcie sukcesu - wskazuje dr Singh.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy