26-11-2024
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Starsi ludzie, którzy przeceniają swoje zdrowie, rzadziej chodzą do lekarza. Może to mieć poważne konsekwencje dla, na przykład, gdy choroby zostaną wykryte zbyt późno. Z kolei osoby, które uważają, że są bardziej chore, niż w rzeczywistości, chodzą do lekarza częściej. Badanie z udziałem 80 tysiącach Europejczyków ujawnia, jak samoocena zdrowia wpływa na profilaktykę i koszty opieki medycznej.
Oceniono wpływ nastawienia do swojego zdrowia na częstość wizyt u lekarza u ponad 80 tysięcy Europejczyków w wieku powyżej 50 lat.
Nasza pewność siebie wpływa na nasze zachowanie. Ludzie, którzy przeceniają swoje umiejętności, zarabiają więcej, inaczej inwestują pieniądze i częściej zostają liderami. Jednakże działają też bardziej ryzykownie, mają więcej wypadków i żyją mniej zdrowo: piją więcej alkoholu, stosują słabo zbilansowane diety i śpią za mało.
To, jak ludzie postrzegają stan swojego zdrowia, może mieć również konsekwencje dla ich decyzji dotyczących zdrowia - na przykład, czy iść do lekarza, czy nie. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Wiedeńskim i Hertie School wykazało, że osoby, które przeceniają swoje zdrowie, odwiedzają lekarza o 17 proc. rzadziej niż ludzie, którzy adekwatnie oceniają swój stan zdrowia, co jest kluczowe dla opieki profilaktycznej, takiej jak . Podobne wyniki uzyskano w przypadku wizyt u .
Ci, którzy uważają, że są bardziej chorzy, niż w rzeczywistości, częściej chodzą do lekarza
Autorzy odkryli, że osoby, które uważają swoje zdrowie za słabsze, odwiedzają lekarza o 21 proc. częściej. Z jednej strony te dodatkowe wizyty mogą powodować niepotrzebne koszty, co jest istotne, biorąc pod uwagę starzenie się społeczeństw i związane z tym wysokie wydatki na zdrowie publiczne. Z drugiej strony osoby, które uważają, że są wątłego zdrowia i dlatego zwracają na nie szczególną uwagę, mogą zachować sprawność w dłuższej perspektywie, co może mieć pozytywny wpływ na społeczeństwo. Ogólnie rzecz biorąc, osobom z zewnątrz trudno jest ocenić, które wizyty są uzasadnione, a które nie.
W ramach swojego badania naukowcy przeanalizowali dane ponad 80 tysięcy Europejczyków w wieku powyżej 50 lat i starszych, korzystając z metod statystycznych. Najpierw uczestników zapytano, jak oceniają swoje zdrowie, na przykład, czy mają problemy ze wstaniem z krzesła po długim siedzeniu. Następnie uczestnicy musieli faktycznie wstać z krzesła podczas testu, w ten sposób można ustalić, czy ktoś przecenia, nie docenia czy prawidłowo ocenia swoje zdrowie. Naukowcy wzięli również pod uwagę błędne oceny związane z i mobilnością.
Na ile znamy swoje zdrowie
Jak się okazuje, postrzeganie zdrowia różni się znacznie w zależności od wieku, narodowości i wykształcenia. Im starsi są ludzie, tym częściej przeceniają swoje zdrowie. Odkryto również duże różnice regionalne: ludzie w Europie Południowej mają tendencję do przeceniania swojego zdrowia, podczas gdy ludzie w Europie Środkowej i Wschodniej często uważają swoje zdrowie za słabsze niż w rzeczywistości. Wykształceni ludzie również częściej prawidłowo oceniają swoje zdrowie.
Na podstawie: