Strona głównaZdrowiePostawa "nic mi nie jest" może być szkodliwa dla zdrowia

Postawa "nic mi nie jest" może być szkodliwa dla zdrowia

Starsi ludzie, którzy przeceniają swoje zdrowie, rzadziej chodzą do lekarza. Może to mieć poważne konsekwencje dla, na przykład, gdy choroby zostaną wykryte zbyt późno. Z kolei osoby, które uważają, że są bardziej chore, niż w rzeczywistości, chodzą do lekarza częściej. Badanie z udziałem 80 tysiącach Europejczyków ujawnia, jak samoocena zdrowia wpływa na profilaktykę i koszty opieki medycznej.
Postawa "nic mi nie jest" może być szkodliwa dla zdrowia [fot. valelopardo from Pixabay]
Oceniono wpływ nastawienia do swojego zdrowia na częstość wizyt u lekarza u ponad 80 tysięcy Europejczyków w wieku powyżej 50 lat.

Nasza pewność siebie wpływa na nasze zachowanie. Ludzie, którzy przeceniają swoje umiejętności, zarabiają więcej, inaczej inwestują pieniądze i częściej zostają liderami. Jednakże działają też bardziej ryzykownie, mają więcej wypadków i żyją mniej zdrowo: piją więcej alkoholu, stosują słabo zbilansowane diety i śpią za mało.

To, jak ludzie postrzegają stan swojego zdrowia, może mieć również konsekwencje dla ich decyzji dotyczących zdrowia - na przykład, czy iść do lekarza, czy nie. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Wiedeńskim i Hertie School wykazało, że osoby, które przeceniają swoje zdrowie, odwiedzają lekarza o 17 proc. rzadziej niż ludzie, którzy adekwatnie oceniają swój stan zdrowia, co jest kluczowe dla opieki profilaktycznej, takiej jak . Podobne wyniki uzyskano w przypadku wizyt u .

Ci, którzy uważają, że są bardziej chorzy, niż w rzeczywistości, częściej chodzą do lekarza

Autorzy odkryli, że osoby, które uważają swoje zdrowie za słabsze, odwiedzają lekarza o 21 proc. częściej. Z jednej strony te dodatkowe wizyty mogą powodować niepotrzebne koszty, co jest istotne, biorąc pod uwagę starzenie się społeczeństw i związane z tym wysokie wydatki na zdrowie publiczne. Z drugiej strony osoby, które uważają, że są wątłego zdrowia i dlatego zwracają na nie szczególną uwagę, mogą zachować sprawność w dłuższej perspektywie, co może mieć pozytywny wpływ na społeczeństwo. Ogólnie rzecz biorąc, osobom z zewnątrz trudno jest ocenić, które wizyty są uzasadnione, a które nie.

W ramach swojego badania naukowcy przeanalizowali dane ponad 80 tysięcy Europejczyków w wieku powyżej 50 lat i starszych, korzystając z metod statystycznych. Najpierw uczestników zapytano, jak oceniają swoje zdrowie, na przykład, czy mają problemy ze wstaniem z krzesła po długim siedzeniu. Następnie uczestnicy musieli faktycznie wstać z krzesła podczas testu, w ten sposób można ustalić, czy ktoś przecenia, nie docenia czy prawidłowo ocenia swoje zdrowie. Naukowcy wzięli również pod uwagę błędne oceny związane z i mobilnością.

Na ile znamy swoje zdrowie

Jak się okazuje, postrzeganie zdrowia różni się znacznie w zależności od wieku, narodowości i wykształcenia. Im starsi są ludzie, tym częściej przeceniają swoje zdrowie. Odkryto również duże różnice regionalne: ludzie w Europie Południowej mają tendencję do przeceniania swojego zdrowia, podczas gdy ludzie w Europie Środkowej i Wschodniej często uważają swoje zdrowie za słabsze niż w rzeczywistości. Wykształceni ludzie również częściej prawidłowo oceniają swoje zdrowie.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Oferty pracy