Strona głównaZdrowiePost przerywany sposobem na powstrzymanie cukrzycy typu 2

Post przerywany sposobem na powstrzymanie cukrzycy typu 2

Przerywany post może pomóc w odwróceniu cukrzycy typu 2, wskazują medycy z Uniwersytetu w Toronto.
Post przerywany sposobem na powstrzymanie cukrzycy typu 2 [Fot. sewcream - Fotolia.com]
U diabetyków, którzy w ramach zmiany stylu życia znacząco ograniczyli jedzenie w określonych dniach tygodnia, można było zaprzestać leczenia z użyciem .

Określony styl życia jest kluczowy w walce z cukrzcą. Wiadomo, że zdrowe odżywianie się i regularna aktywność fizyczna pomagają wyeliminować stan przedcukrzycowy (zespół metaboliczny) i zmniejszać skutki rozwniętej już cukrzycy, ale okazuje się, że określone kroki mogą nawet odwrócić zaawansowaną cukrzycę.

W kanadyjskich badaniach wzięło udział trzech mężczyzn w wieku 40 - 67 lat, którzy przed opisywanymi testami zażywali leki pozwalające kontrolować cukrzycę, w tym codziennie przyjmowali insulinę. Poza tą chorobą, pacjenci mieli także oraz nadmierny poziom .

Dwóch uczestników na 24 godziny co drugi dzień, trzeci natomiast pościł przez trzy dni w tygodniu. W czasie tak zaplanowanego postu mogli pić , herbatę, bulion, czy wodę, wieczorem zaś zjeść jeden niskokaloryczny posiłek. Na poczatku i na końcu trwającego 10 miesięcy badania u pacjentów zmierzono poziom glukozy we krwi na czczo, średni poziom we krwi (HbA1c), masę ciała i obwód w pasie.

Okazało się, że wszyscy trzej diabetycy już w ciągu pierwszego miesiąca po wprowadzeniu wspomnianych zmian dietetycznych mogli zaprzestać wstrzykiwania sobie insuliny. Co więcej, dwóch uczestników mogło zrezygnować z przyjmowania wszelkich innych medykamentów, natomiast trzeci odstawił trzy z czterech zażywanych farmacetyków.

Ponadto wszyscy uczestnicy stracili na wadze, a także odntowano u nich zmniejszenie średniego stężenia glukozy we krwi oraz poziomu glukozy na czczo.

Takie efekty oznaczały nie tylko ograniczenie uciążliwości związanych z leczeniem , ale też istotnie zmniejszyły ryzyko możliwych powikłań związanych z chorobą.

Na temat badań można przeczytać w czasopiśmie BMJ Case Reports.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X