Strona głównaZdrowiePopularny słodzik może wywoływać zaburzenia lękowe

Popularny słodzik może wywoływać zaburzenia lękowe

Aspartam, sztuczny słodzik znajdujący się w wielu rozmaitych produktach spożywczych i napojach, ma związek zachowaniami przypominającymi zaburzenia lękowe.
Popularny słodzik może wywoływać zaburzenia lękowe [fot. günter from Pixabay] W testach na myszach odkryto, że aspartam wywołuje niepokój. Co istotne, takie efekty były widoczne w dwóch pokoleniach gryzoni.
- Badanie pokazuje, że musimy spojrzeć na czynniki środowiskowe, ponieważ to, co obserwujemy dzisiaj, to nie tylko to, co dzieje się obecnie, ale i to, co wydarzyło się dwa pokolenia temu, a może nawet wcześniej - mówi Pradeep Bhide, współautor badań.

Stosowanie słodzika może sprzyjać zmianom epigenetycznym, mówią eksperci. W przeciwieństwie do zmian genetycznych (mutacji), te epigenetyczne są odwracalne i nie zmieniają sekwencji DNA; mogą jednak modyfikować sposób, w jaki organizm odczytuje tę sekwencję.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (Food and Drug Administration, FDA) zatwierdziła aspartam jako w 1981 roku. Obecnie co roku produkuje się prawie 5000 ton tej substancji. Po spożyciu związek przekształca się w kwas asparaginowy, fenyloalaninę i metanol, a one mogą mieć znaczący wpływ na ośrodkowy układ nerwowy.

W ramach testów myszom dodawano do wody pitnej aspartam w ilości około 15 proc. zatwierdzonego przez FDA maksymalnego dziennego spożycia dla ludzi. Gryzonie przyjmowały taką dawkę słodzika przez 12 tygodni.

U myszy zaobserwowano wyraźne zachowanie przypominające w różnych testach labiryntowych i to także w kolejnych pokoleniach samców, którym podawano aspartam.

Po podaniu diazepamu, leku stosowanego w terapii u ludzi, myszy we wszystkich pokoleniach przestały wykazywać zachowania podobne do zaburzeń lękowych.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy