Strona głównaZdrowiePopularny pestycyd odpowiedzialny za otyłość?

Popularny pestycyd odpowiedzialny za otyłość?

Powszechnie stosowany pestycyd może być do pewnego stopnia odpowiedzialny za globalną „epidemię" otyłości, mówią uczeni z McMaster University.
Popularny pestycyd odpowiedzialny za otyłość? [fot. zefe wu from Pixabay]
Badacze odkryli, że chloropiryfos, który jest szeroko rozpylany na owocach i warzywach w wielu różnych częściach świata, spowalnia spalanie kalorii w brązowej tkance tłuszczowej myszy. Zmniejszenie procesu spalania kalorii, czyli termogeneza spowodowana dietą, sprawia, że organizm gromadzi dodatkowe kalorie, co sprzyja .

Uczeni odkryli ten mechanizm testując 34 powszechnie stosowane pestycydy i herbicydy w komórkach brązowego tłuszczu i sprawdzając działanie chloropiryfosu u myszy karmionych dietą wysokokaloryczną.

- Brązowy tłuszcz to „piec metaboliczny" w naszym organizmie spalający kalorie, w przeciwieństwie do zwykłej tkanki tłuszczowej, która służy do ich przechowywania. Proces wykorzystywania przez brązowy tłuszcz kalorii generuje ciepło i zapobiega odkładaniu się ich w naszym ciele. jest aktywowany podczas zimna i kiedy jemy - mówi prof. Gregory Steinberg z McMaster.
Zmiany stylu życia związane z dietą i ćwiczeniami często nie prowadzą do trwałej utraty wagi. Uważamy, że częścią problemu może być nieodłączne zaburzanie pracy „pieca metabolicznego" przez chloropiryfos - dodaje prof. Steinberg.
Według badacza aby wywołać otyłość u dorosłych wystarczy, że wspomniany będzie hamować zużycie energii w brązowym tłuszczu o 40 kalorii dziennie (co przekłada się na ponad dwa kilogramy przyrostu masy ciała rocznie).

Prof. Steinberg zaznacza też, że jakkolwiek różne toksyny środowiskowe, w tym chloropiryfos, powiązano z rosnącym wskaźnikiem otyłości zarówno u ludzi, jak i zwierząt, większość badań przypisuje przyrost masy ciała zwiększonemu spożyciu żywności, a nie spalaniu kalorii.

Jakkolwiek odkrycia nie zostały jeszcze potwierdzone u ludzi, autor radzi, by gdy tylko jest to możliwe, jeść owoce i warzywa ze znanych źródeł. Trzeba też pamiętać dokładnym myciu tych produktów.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

  • 20:11:06, 24-09-2021 aurelia66

    Żywnośc czy raczej produkty to jedna rzecz jesli chodzi o nadwagę, a druga to wielkość posiłków i łaczenie składników. Dlatego moim zdaniem jak ktos ma problemy z nadwaga to nie powinien leczyc sie samemu, a zasiegnac opinii specjalisty typu bariatra w szpitalu medicover, zeby wyeliminowac przyczyny i otworzyc sie na pomoc
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy