Strona głównaZdrowiePopularne rośliny doniczkowe oczyszczają powietrze w domu

Popularne rośliny doniczkowe oczyszczają powietrze w domu

Zwykłe rośliny doniczkowe nie tylko ładnie wyglądają, ale i mogą znacząco zmniejszyć zanieczyszczenia powietrza w domach i biurach, mówią eksperci University of Birmingham.
Popularne rośliny doniczkowe oczyszczają powietrze w domu [fot. Vik M from Pixabay]
Powszechne wystawiono na działanie dwutlenku azotu (NO2) i okazało się, że w określonych warunkach mogą zmniejszyć ilość tego związku nawet o 20 proc.

Przetestowano trzy rośliny doniczkowe łatwe w utrzymaniu i relatywnie niedrogie. Wśród nich znalazły się Skrzydłokwiat Wallisa (Spathiphyllum wallisii), Dracena wonna (Dracaena fragrans) i Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia).

Każdy kwiatek została umieszczony osobno w komorze testowej zawierającej poziomy NO2 porównywalne z biurem przy ruchliwej drodze. W ciągu godziny wszystkie rośliny, niezależnie od gatunku, były w stanie usunąć około połowy NO2 z komory. Ich wydajność nie zależała od środowiska, czyli na przykład od tego, czy pomieszczenia były jasne czy ciemne, ani od tego, czy gleba była mokra czy sucha.

- Wybrane przez nas bardzo się od siebie różniły, jednak wszystkie wykazywały uderzająco podobne zdolności usuwania NO2 z atmosfery. To istotnie różni się od sposobu, w jaki rośliny domowe pobierają CO2 - co z kolei jest silnie uzależnione od czynników środowiskowych, takich jak pora nocna lub dzienna lub zawartość wody w ziemi - mówi dr Christian Pfrang, autor badań.

Obliczono skuteczność wspomnianych roślin dla małego (15 m3) i dużej wielkości (100 m3) pomieszczenia z różnymi poziomami wentylacji. W słabo wentylowanym niewielkim pomieszczeniu o wysokim poziomie pięć roślin doniczkowych obniża poziom NO2 o około 20 procent. W większej przestrzeni efekt jest słabszy - 3,5 procent, jednak można go poprawić przez dodanie większej liczby roślin.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy