Strona głównaZdrowiePopraw sobie humor - wystarczy, że sięgniesz produkty z tymi składnikami

Popraw sobie humor - wystarczy, że sięgniesz produkty z tymi składnikami

Nie potrzeba leków, by poprawić sobie nastrój, wystarczy dołączyć do swojego menu naturalne produkty, które pomogą pozbyć się czarnych myśli i przestać pisać „czarne scenariusze".
Popraw sobie humor Jak czytamy w Washington Post, uczeni zidentyfikowali dziesięć substancji, które mogą pomóc zwalczyć kiepski nastrój i złagodzić inne objawy , są to: wapń, chrom, żelazo, magnez, omega 3, kwas foliowy, witaminy B6, B12 , D i cynk.
  • - uczeni wskazują, że jest pomocny np. przy zespole napięcia przedmiesiączkowego. Znajduje się w takich produktach spożywczych, jak mleko, jogurt, twaróg.
  • przyczynia się do metabolizowania żywności i odgrywa ważną rolę w zwiększaniu poziomu serotoniny oraz melatoniny, co przekłada się na usprawnienie regulacji natężenia i jakości emocji. Pierwiastek znajdziemy m. in. w , winogronach, owocach morza, zielonym groszku, chudym mięsie.
  • transportuje tlen, a niski poziom tego pierwiastka powoduje zmęczenie i nasilenie objawów depresji. Żelazo znajduje się w soi, soczewicy, wołowinie i indyku.
  • Jeśli chodzi o , jego niski poziom powodować podirytowanie, konfuzję i zwiększoną wrażliwość na stres. Odpowiednia ilość minerału w organizmie poprawia funkcjonowanie mózgu a także wpływa na jakość snu, ponieważ odgrywa ważną rolę w produkcji serotoniny neuroprzekaźnika regulującego emocje i nastrój. Magnez można znaleźć np. w , , szpinaku, płatkach owsianych, pestkach dyni.
  • Niedobór kwasów tłuszczowych omega- 3 powoduje zmęczenie, wahania nastroju, problemy z pamięcią i symptomy depresji. Badania wykazały korelację pomiędzy spożywaniem ryb z wysokim poziomem omega-3 i zmniejszeniem odczuwania zmęczenia. Eksperci zalecają jedzenie tygodniowo co najmniej dwóch porcji łososia, makreli czy innych tłustych ryb. Omega-3 znajdują się też w brokułach i szpinaku.
  • , tj. witamina B9, pomaga w tworzeniu nowych komórek i regulowaniu stężenia serotoniny. Niski poziom tego składnika może powodować zmęczenie i obniżenie ilości wspomnianego neuroprzekaźnika. Kwas foliowy i witamina B12 są często stosowane bezpośrednio przy depresji, ponieważ intensyfikują skutki leków przeciwdepresyjnych. Kwas foliowy znajdziemy np. w awokado, szpinaku, czy szparagach.
  • Witamina 6 pomaga w wytwarzaniu impulsów nerwowych, a jej brak może powodować zdezorientowanie i depresyjne nastroje. Witaminę B6 znajduje się np. w tuńczyku, łososiu, piersi z kurczaka.
  • Witamina B12 jest niezbędna w produkcji komórek nerwów, a jej niski poziom może przyczynić się zaburzeń, takich jak trudności w myśleniu czy zachowania paranoiczne. Można ją znaleźć w jajach, mięsie, rybach (łososiu, pstrągu).
  • Witaminy D ma udział w regulacji wzrostu komórek, a jej niedobór wiąże się z wyższym ryzykiem depresji. Organizm sam ją syntetyzuje, o ile ma regularny i dostatecznie długi dostęp do światła słonecznego, poleca się więc codzienne przebywanie na świeżym powietrzu przynajmniej przez 15 minut. Jeśli to nie wystarcza, witaminę D można znaleźć w rybach i mleku.
  • ma decydujące znaczenie dla naszego nastroju, jego niedostateczna ilość wiąże się z rozwojem stanów depresyjnych. Pierwiastek jest zawarty m. in. w skorupiakach, owsiance wieprzowinie.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Oferty pracy