Strona głównaZdrowiePonad milliard ludzi naraża się na choroby z powodu braku aktywności fizycznej

Ponad milliard ludzi naraża się na choroby z powodu braku aktywności fizycznej

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, aż 1,4 miliarda ludzi na świecie zwiększa u siebie ryzyko poważnych chorób z powodu unikania wysiłku fizycznego. W efekcie siedzącego stylu życia bardziej narażają się choroby serca, cukrzycę, demencję i różne formy raka.
Ponad milliard ludzi naraża się na choroby z powodu braku aktywności fizycznej [Fot. Tracy King - Fotolia.com]
Znaczny odsetek całej ludzkości naraża się na różne choroby tylko dlatego, że nie ćwiczy. W przeciwieństwie do innych poważnych zagrożeń zdrowotnych na świecie, poziom niewystarczającej aktywności fizycznej nie spada ogólnie na całym świecie: około jednej czwartej ludzi dorosłych nie przestrzega zalecanej ilości , mówią uczeni.

Według ekspertów niedostateczny poziom wysiłku fizycznego wynika głównie z upowszechnienia siedzących zajęć oraz zmotoryzowania. Niegdyś codzienne funkcjonowanie wymagało ruchu i pewnego wysiłku, choćby przyniesienia zakupów, obecnie wielu ludzi jedzie na samochodem i parkuje pod domem, więc nie wymaga to specjalnej fatygi lub kupuje online.

Zmiany w stylu życia doprowadziły do tego, że aby podjąć aktywność fizyczną, trzeba specjalnie wygospodarować na to czas, tzn. iść na , czy do parku, nie udaje się bowiem ćwiczyć w ramach wykonywania codziennych obowiązków.

Autorzy zwaracają również uwagę na różnice pomiedzy kobietami i mężczyznami - panowie ćwiczą więcej. Według badaczy, wynika to z faktu, że w różnych częściach świata (np. w Arabii Saudyjskiej czy Iranie) kobiety mają więcej barier środowiskowych, społecznych i kulturowych, które przeszkadzają w podejmowaniu treningów.

Zgodnie z ogólnymi wytycznymi, powinno się wykonywać 150 minut ćwiczeń tygodniowo o umiarkowanej intensywności lub 75 minut treningów inetnsywnych.

Wyniki badań opublikowano w magazynie The Lancet Global Health

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X