Strona głównaZdrowiePomoc w rzucaniu palenia

Pomoc w rzucaniu palenia

W Polsce, gdzie pali 35 proc. osób, palenie to nadal problem społeczny. Nałóg palenia przyczynia się do rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych.
Jedną z nich jest przewlekła obturacyjna chorób płuc (POChP). W POChP palenie jest główną przyczyną zachorowania. Dlatego bardzo niepokojące jest, że chorzy na POChP, którzy wiedzą, że palenie przyspiesza zgon, ciągle palą papierosy.

„Pocieszający jest fakt, że chorzy ci deklarują chęć zaprzestania palenia – mówi prof. Jan Zieliński, Koordynator Programu „Głęboki Oddech”. Aby im pomóc należy zadbać o większą dostępność do specjalistycznego poradnictwa antynikotynowego i wprowadzić refundację leków pomagających rzucić palenie, przepisywanych w tych poradniach.”

Ważną rolę w procesie edukacji i poradnictwa pełnią lekarze chorób płuc. Optymistyczny pod tym względem jest fakt, że w Polsce tylko 10 proc. z nich pali papierosy. Istotne jest to również w kontekście europejskim.

„W 2000 roku w Szwecji i Wielkiej Brytanii paliło 6 proc. lekarzy - mówi prof. Jan Zieliński. Polscy lekarze są, pod względem palenia, bliżej lekarzy tych dwu krajów niż lekarzy duńskich, wśród których paliło około 26 proc.. W Szwecji, Wielkiej Brytanii i Danii pali odpowiednio około 20 proc., 30 proc. i 40 proc. społeczeństwa” – dodaje profesor.

Joanna Papiernik / Głęboki Oddech

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy