Strona głównaZdrowiePomidory kluczem do walki z rakiem skóry?

Pomidory kluczem do walki z rakiem skóry?

Pomidory dają wiele korzyści dla organizmu. A ponieważ są smaczne i powszechnie dostępne, nikogo nie trzeba namawiać do ich jedzenia. Teraz do listy benefitów z jedzenia tych owoców można dopisać skuteczność w walce z rakiem skóry.
Pomidory kluczem do walki z rakiem skóry? [Fot. Lsantilli - Fotolia.com] Naukowcy z Ohio State University przeprowadzili badania na myszach i odkryli, że jedzenie pomidorów zmniejszyło o połowę wzrost .

Zwierzęta laboratoryjne zostały narażone na ekspozycję promieniowania ultrafioletowego, co prowadziło do rozwoju raka skóry. Następnie części z nich przez 35 tygodni podawano dietę w 10 procentach składającą się ze sproszkowanych . U tych ostatnich odnotowano zmniejszenie wzrostu raka o 50 proc.

Jak sądzą uczeni, za taki efekt odpowiedzialne są karotenoidy w pomidorach, które dają charakterystyczny dla nich kolor, mogą chronić skórę przed uszkodzeniami wywoływanymi promieniami UV. , główny karotenoid w tych owocach, jest najskuteczniejszym .

Już wcześniejsze badania dowiodły, że pomidory spożywane regularnie przed dłuższy czas pomagają uchronić się przed . Najprawdopodobniej skutek ten wynika z ochronnego działania kartenoidów, które gromadzą się w skórze i stanowią barierę dla promieni UV.

Wyniki badań opublikowano w Scientific Reports.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Wynik dodawania (tylko niezalogowani):

OSIEM + JEDEN =

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X