Strona głównaZdrowiePomarańcze uchronią przed utratą wzroku

Pomarańcze uchronią przed utratą wzroku

Wystarczy jeść już jedną pomarańczę dziennie, aby znacznie osłabić ryzyko utraty wzroku z powodu zwyrodnienia plamki żółtej.
Pomarańcze uchronią przed utratą wzroku [Fot. Nitr - Fotolia.com]
Zaledwie jedna dziennie zmniejsza aż o 60 proc. prawdopodobieństwo utraty wzroku w wyniku rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej (age-related macular degeneration, ). Wszystko ze względu na specyficzne znajdujące się w tych owocach, mówią uczeni z Uniwersytetu w Sydney.

, silne przeciwutleniacze znajdujące się w pomarańczach, pomagają uchronić się przed rozwojem AMD. Związki te znajdują się także w innych owocach i warzywach i dają silny efekt przeciwzapalny. Jednakże inne owoce nie skutkowały takim działaniem profilaktycznym, jak pomarańcze, jeśli chodzi o zwyrodnienie plamki żółtej.

Autorzy przeanalizowali zbierane przez 15 lat dane dotyczące ponad 2 tysięcy osób w wieku powyżej 49 lat. Sposób odżywiania się oceniano na podstawie dokładnych kwestionariuszy wypełnianych przez uczestników. Okazało się, że serwowanie sobie już jednej pomarańczy dziennie dawało znaczące korzyści, a codzienne jej jedzenie oznaczało duże osłabienie ryzyka AMD.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, zwyrodnienie plamki żółtej jest trzecią najpowszechniejszą globalnie przyczyną zaburzenia widzenia - odpowiada za 8,7 proc. wszyskich problemów ze wzrokiem. Drugą przyczyną tych dolegliwości jest (odpowiedzialna za 12,3 proc. problemów z oczami). Główny powód utraty wzroku zaś to - jest winna 47.9 proc. zaburzeń wzroku, łącznie z jego utratą.

Wiek jest najsilniejszym znanym czynnikiem ryzyka rozwoju AMD - rozwija się najczęściej u pacjentów w wieku powyżej 50 lat. Obecnie nie ma lekarstwa na tę chorobę.

O badaniach napisano w magazynie The American Journal of Clinical Nutrition.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć