Strona głównaZdrowiePolska mapa defibrylatorów

Polska mapa defibrylatorów

Panorama Firm została partnerem programu „Ratuj z sercem”. Na mapach zaznaczonych jest ponad 900 miejsc w całej Polsce, gdzie rozmieszczone są automatyczne defibrylatory zewnętrzne (AED). Dzięki nowo wprowadzonej funkcjonalności można szybko znaleźć najbliższe urządzenie i udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu.
Polska mapa defibrylatorów [fot. PF.pl] Aby znaleźć najbliższy ratujący życie, wystarczy na mapie PF zaznaczyć punkt POI (Punkty Użyteczności Publicznej) o nazwie „defibrylatory”. Oprócz dokładnego adresu i numeru telefonu, przy każdym opisie podana jest informacja o godzinach, w których dany defibrylator jest dostępny. Inną funkcjonalnością, która pozwala na jak najszybsze dotarcie do punktu z AED jest możliwość wyznaczenia trasy dotarcia do celu.

Program „Ratuj z sercem” to inicjatywa społeczna, której celem jest stworzenie w Polsce Mapy AED, czyli mapy najbliżej zlokalizowanych automatycznych defibrylatorów zewnętrznych. Celem projektu jest także propagowanie idei ratownictwa medycznego ze szczególnym uwzględnieniem powszechnego dostępu do defibrylatorów AED oraz uświadamianie konieczności niesienia pierwszej pomocy.

- Wierzymy, że informowanie i edukowanie społeczeństwa na temat urządzeń AED i pomocy przedmedycznej poprawi poziom bezpieczeństwa w miejscach publicznych. Pamiętajmy, że szanse na przeżycie osoby, u której doszło do spadają średnio o 7-10% z każdą minutą. Dlatego tak ważne jest udzielenie pomocy nawet przez osoby, które nie są ratownikami medycznymi. Zautomatyzowanych defibrylatorów AED jest coraz więcej, ale ciągle zbyt mało osób wie gdzie są zlokalizowane i jak ich użyć. Urządzenie jest bardzo proste, po włączeniu wydaje polecenia głosowe wskazując kolejne kroki postępowania – mówi Wojciech Rychlik, koordynator projektu Polskiej Mapy AED.

Inicjatywa „Ratuj z sercem” prowadzona jest przez zespół osób zajmujących się na co dzień intensywną terapią w stanach zagrożenia życia, pracujących w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 7 SUM "Szpital-Ochojec" im. prof. Leszka Gieca w Katowicach wspieranych przez firmę informatyczną 2KMM i pasjonatów ratownictwa z całego kraju.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy