Strona głównaZdrowiePolscy pacjenci mają słaby dostęp do innowacji medycznych

Polscy pacjenci mają słaby dostęp do innowacji medycznych

We wtorek ogłoszono raport Grupy Roboczej na Rzecz Innowacji w Opiece Zdrowotnej „Dostęp polskich pacjentów do innowacji w ochronie zdrowia”. Zdaniem opracowujących go ekspertów pacjenci w Polsce mają ograniczony dostęp do nowych i ulepszonych technologii medycznych służących przede wszystkim podniesieniu skuteczności leczenia.
Polscy pacjenci mają słaby dostęp do innowacji medycznych [© picsfive - Fotolia.com] Wśród najpoważniejszych ograniczeń w dostępie pacjentów do innowacji znalazły się m.in. przestarzała infrastruktura szpitalna, niespełnione wymogi higieny i bezpieczeństwa szpitali, niski poziom nasycenia placówek ochrony zdrowia w nowoczesną aparaturę diagnostyczną (np. tomografy komputerowe, systemy rezonansu magnetycznego czy systemy do teleradioterapii), niski udział leków innowacyjnych w terapiach medycznych, niedostatecznie rozwinięte procedury analityczne, niski poziom refundacji leków i niskie wydatki na ochronę zdrowia (jedne z najniższych wśród krajów UE).

Podczas przygotowywania raportu zbadano także postawy i oczekiwania polskich pacjentów i lekarzy różnych specjalności w stosunku do nowoczesnych leków i metod leczenia. Okazało się, że 72% Polaków uważa, że leki nowej generacji są skuteczniejsze niż starsze, a w opinii 62% także bardziej bezpieczne. Podobnie ankietowani oceniają aparaturę medyczną. Ich zdaniem dostęp do nowości w Polsce jest gorszy, niż za granicą, a większość respondentów uważa także, że szerszy dostęp do innowacji medycznych mają pacjenci korzystający z prywatnego leczenia.

Aby zmienić tę sytuację, Grupa Robocza opracowała rekomendacje dla osób oraz instytucji zaangażowanych w ochronę zdrowia. Zdaniem ekspertów wspieranie innowacji powinno być elementem polityki państwa, a potrzebne są do tego poważne zmiany systemowe, czas i środki. Część działań można jednak podjąć już teraz, np. przeprowadzić reformy instytucjonalne oraz zmienić przepisy na takie, aby technologie o najwyższej wartości terapeutycznej były wprowadzane do systemu i racjonalnie użytkowane.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 16:22:39, 12-12-2008 ciekawski

    Nic dodac nic ujac bo to wszystko jest prawda ale aby tak bylo potrzebne sa miliardy zlotych oraz zmiana zarzadzania i finansowania sluzby zdrowia.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy