Strona głównaZdrowiePółpasiec oznacza o wiele większe ryzyko udaru i zawału

Półpasiec oznacza o wiele większe ryzyko udaru i zawału

Półpasiec to choroba wywoływana tym samym wirusem co ospa wietrzna. Rozwija się zwykle u osób dojrzałych i starszych. Choroba nie tylko wiąże się z przykrymi objawami, ale też istotnie zwiększa ryzyko chorób serca, udaru i zawału.
Półpasiec oznacza o wiele większe ryzyko udaru i zawału [Fot. bluejeansw - Fotolia.com] Większość z nas chorowała na ospę wietrzną w dzieciństwie. Jednakże po latach podobna dolegliwosść może powrócić. Chodzi o , wywoływany przez wirus varicella zoster (VZV).

Półpasiec powoduje pojawienie się bolesnych pęcherzyków i wysypki w okolicach tułowia (przy ataku wirusa na nerwy z odcinka piersiowego kręgosłupa) oraz głowy i twarzy (przy ataku nerwów czaszkowych). Pęcherze przypominają te charakteryzujące ospę wietrzną. Napełniają się płynem, potem pękają i tworzą „skorupę" przed ostatecznym zanikiem.

Półpasiec jest jednak nie tylko nieprzyjemny i bolesny, ale oznacza też zwiększone ryzyko wystąpienia problemów sercowo-naczyniowych, takich jak i , ostrzegają koreańscy badacze.

Badania uczonych z Korei Południowej objeły ponad 0,5 mln ludzi. Ustalono, że osoby chorujące na półpasiec odznaczały się ogólnie o 41 proc. wyższym ryzykiem zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca lub udar mózgu, w porównaniu do grupy kontrolnej. Dokładniej rzecz ujmując, pacjenci z półpaścem cechowali się o 35 proc. wyższym wyzykiem udaru i o 59 proc. wyższym prawdopodobieństwem zawału serca.

Najniebezpieczniejszy okres przypadał na pierwszy rok po infekcji VZV. Najbardziej zagrożeni udarem byli chorzy na półpasiec przed 40 rokiem życia.

Istnieje szczepionka pzreciw półpaścowi i jest szczególnie polecana osobom po 60. roku życia.

Wyniki badań są dostępne w Journal of the American College of Cardiology.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X