Strona głównaZdrowiePolacy i papierosy - mężczyźni palą częściej

Polacy i papierosy - mężczyźni palą częściej

Wyniki badania GATS (Global Adult Tobacco Survey) – globalnego sondażu dotyczącego używania tytoniu przez osoby dorosłe, to najnowsze dane na temat palenia tytoniu w Polsce. Projekt dostarczył wieloaspektowych informacji o zachowaniach i postawach Polaków wobec tytoniu.
Polacy i papierosy - mężczyźni palą częściej [© Sergej Khackimullin - Fotolia.com] W Polsce w ramach badania przeprowadzono łącznie 7 840 wywiadów z osobami w wieku 15 i więcej lat. Badanie wykazało, ze 27,0% (8,7 miliona) dorosłych Polaków codziennie pali tytoń. W grupie mężczyzn codziennie pali 33,5% (5,2 miliona) osób, zaś w przypadku kobiet wielkość ta kształtuje się na wysokości 21,0% (3,5 miliona). Z kolei 3,4% (1,1 miliona) osób pali okazjonalnie, w tym 3,3% (0,5 miliona) stanowi ogół mężczyzn, zaś 3,4% (0,6 miliona) to kobiety. Istotną wiadomością jest to, że ponad 50% ankietowanych palaczy zadeklarowało chęć rzucenia palenia.

W rezultacie projekt okazał sie niezwykle wartościowym przedsięwzięciem, ponieważ dostarczył informacji na temat używania tytoniu, biernego palenia, rzucania palenia, aspektów ekonomicznych palenia tytoniu, stanu wiedzy dotyczącego palenia tytoniu oraz postrzegania spożywania tytoniu. Wyniki sondażu GATS wyraźnie wskazują, ze palenie tytoniu wciąż jest największym zagrożeniem zdrowia Polaków i jednym z kluczowych czynników ryzyka przedwczesnej umieralności. Dlatego też tak ważne jest, by podjąć kolejne kroki, które pozwolą uchronić Polaków przed chorobami związanymi z paleniem tytoniu. Zebrane informacje posłużą zwiększeniu skuteczności prowadzonej polityki zdrowotnej i dynamizowaniu działań na rzecz zmniejszenia epidemii palenia.



Badanie GATS obejmuje szesnaście krajów, w których żyje połowa światowej populacji palaczy. W Polsce projekt był koordynowany przez Ministerstwo Zdrowia we współpracy ze Światową Organizacja Zdrowia (WHO), w tym z Biurem WHO w Polsce. Realizacji badania podjęły się: Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Pentor Research International. Projekt został zrealizowany w ramach Światowej Inicjatywy Bloomberga na rzecz Ograniczania Używania Tytoniu.


Celem sondażu było zgromadzenie danych na temat palenia tytoniu. Informacje zbierano na podstawie wystandaryzowanego kwestionariusza. Metodologia badania GATS jest taka sama we wszystkich szesnastu krajach, co zapewnia porównywalność wyników w skali międzynarodowej. Metodologia obejmuje standardowe procedury związane z doborem próby, zbieraniem danych i zarządzaniem nimi.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy