Strona głównaZdrowiePokonaj stres

Pokonaj stres

Stresu nie da się uniknąć, co więcej jego obecność w naszym życiu może mieć pozytywne skutki. Pod wypływem stresu łatwiej się mobilizujemy, często sprawniej pracujemy. Jednak warunkiem dopingującego wpływu stresu jest to, że umiemy nad nim panować.
Pokonaj stres [© Ch.Allg - Fotolia.com] Ze stresującymi sytuacjami spotykamy się w szkole, w domu oraz w pracy, często konsekwencjami długotrwałego stresu są przygnębienie, lęk, bezsenność. Jeśli nie chcemy, aby stresujące sytuacje pozostawiły ślad na naszym zdrowiu, powinniśmy nauczyć się radzenia sobie ze stresem.
Jedną z możliwości jest zaakceptowanie stresującej sytuacji, np. w pracy, jednak czy taka postawa rozwiąże problem? Psycholodzy ostrzegają, iż stres związany z pracą często prowadzi do pracoholizmu. Pracoholizm natomiast, jak każde inne uzależnienie niszczy więzi rodzinne i utrudnia funkcjonowanie w społeczeństwie. Jeśli, więc na samą myśl o swojej pracy odczuwasz stres, spróbuj zmienić to zmienić rozmawiając z przełożonym lub rozważ możliwość zmiany pracy.

Jedną z poważniejszych konsekwencji bycia pod wpływem stresu jest bezsenność, o ile dwie lub trzy nieprzespane noce nie są zwykle dużym problemem, o tyle bezsenne tygodnie mogą poważnie wpłynąć na funkcjonowanie naszego organizmu. Problemy ze snem objawiają się zwykle trudnościami w zasypianiu, częstym budzeniem się, bardzo płytkim snem. Jeśli zaobserwujesz u siebie takie symptomy pomyśl o konsultacji z lekarzem. Dostępne w aptekach środki ułatwiające zasypanie tylko zamaskują problem, wizyta u specjalisty może pomóc w wyeliminowaniu jego przyczyny.

Stres obecny jest w życiu każdego człowieka, jedni potrafią z nim walczyć, innym potrzebna jest pomoc. Obserwuj, więc swój organizm i w razie konieczności nie wstydź się poprosić o pomoc.

Marta Wasiak / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy