Strona głównaZdrowiePoczuj rytm - jak muzyka wspomaga mózg

Poczuj rytm - jak muzyka wspomaga mózg

Czy to przemierzając ulice z przytupem, czy wylewając pot na siłowni, czy ucząc się najnowszych kroków tanecznych, wiele osób lubi słuchać muzyki w czasie zażywania ruchu. Naukowcy są obecnie przekonani, że połączenie ruchu i muzyki może mieć dobroczynny wpływ na nasz mózg.
Poczuj rytm - jak muzyka wspomaga mózg [© Robert Kneschke - Fotolia.com]

Neuronaukowcy odkryli, że rytmiczne poruszanie się może podnosić sprawność ruchową. Prace nad dofinansowanym ze środków unijnych projektem BEAT-HEALTH rozpoczęły się w październiku 2013 r., a ich celem jest wykorzystanie pożytecznego oddziaływania rytmu na ruch. Projekt ma być w szczególności poświęcony korzyściom, jakie przynosi stymulacja rytmiczna w poprawie chodu i mobilności.

Zaburzenia umiejętności motorycznych - zwane również zaburzeniami koordynacji ruchowej lub rozwoju koordynacji ruchowej - to zaburzenia rozwojowe człowieka, które upośledzają koordynację ruchową w czynnościach dnia codziennego. Są one skutkiem słabych lub zdezorganizowanych połączeń w mózgu, które prowadzą do ograniczenia koordynacji ruchowej.

jest dobrze znaną chorobą zwyrodnieniową ośrodkowego układu nerwowego. We wczesnym przebiegu najbardziej oczywistymi objawami są te związane z ruchem, a więc drżączka, sztywność, powolność ruchów oraz trudności z poruszaniem się i stawianiem kroków.

Nadrzędnym celem projektu, który otrzymał łącznie 2.942.000 EUR dofinansowania ze środków unijnych, jest stworzenie innowacyjnej aplikacji na smartfony do odtwarzania rytmu muzycznego. Narzędzie będzie w stanie dostosowywać się do rytmu ruchu, aby poprawiać sprawność ruchową.

Ponadto powstanie specjalny serwis e-zdrowie, w postaci przyjaznej dla aplikacji sieciowej, do wymiany informacji na temat sprawności ruchowej. Co więcej wszystkie dane zgromadzone w toku projektu zostaną udostępnione online. Dostęp do tych informacji umożliwi użytkownikom rozpoznanie stanu własnej motoryki i krzewienie zdrowszego trybu życia, który pomoże zwiększyć sprawność i kompensować zaburzenia ruchowe.

Projekt BEAT-HEALTH rozpocznie się od przeprowadzenia pewnych podstawowych badań ukierunkowanych na pogłębienie naszej wiedzy o tym schorzeniu, aby zmaksymalizować dobroczynne oddziaływanie rytmicznej stymulacji na ruch i fizjologię. Następnie podjęte zostaną działania w celu zbudowania nowej platformy IT w formie aplikacji sieciowej do gromadzenia danych i dzielenia się nimi online.

W skład konsorcjum BEAT-HEALTH weszli wybitni eksperci z zakresu nauk o ruchu, neuronauki muzycznej i technologii komunikacyjnych. Pięć czołowych laboratoriów z czterech krajów europejskich włączy się w prace nad trzyletnim projektem: Uniwersytet Montpellier-1 (Francja), Uniwersytet w Gandawie (Belgia), Narodowy Uniwersytet Irlandii, Fundacja Tecnalia (Hiszpania) oraz Szpital Akademicki w Montpellier (Francja).

Więcej informacji:

BEAT-HEALTH

Przeczytaj także


Choroba Parkinsona - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy