Strona głównaZdrowiePo pięćdziesiątce genetyczne przybieranie na wadze słabnie

Po pięćdziesiątce genetyczne przybieranie na wadze słabnie

Ze szwedzkich badań wynika, że wpływ genów na zwiększenie masy ciała zmienia się z wiekiem.
Po pięćdziesiątce genetyczne przybieranie na wadze słabnie [© Michael Rosskothen - Fotolia.com] Problem ulega osłabieniu wraz z wiekiem, mówią badacze. Swoje wnioski przedstawili na 50. dorocznym zjeździe Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad (European Association for the Study of Diabetes).

W badaniach wzięło udział ponad 21 tysięcy uczestników. Naukowcy z Uniwersytetu w Lund odkryli, że genetyczna predyspozycja do otyłości nie powoduje gromadzenia tłuszczu w taki sam sposób na przestrzeni lat. Okazuje się m. in., że osoby odznaczające wyższą podatnością genetyczną w okresie nastoletnim i wczesnej dorosłości, po osiągnięciu pięćdziesięciu lat wykazują mniejszą tendencję do tycia.

Badacze zidentyfikowali 31 obszarów DNA związanych z masą ciała, zwłaszcza wskaźnikiem masy ciała (). W dużej mierze to właśnie czynniki genetyczne, które wpływają na skłonność do otyłości. Uczeni ocenili ryzyko u osób w różnym wieku: 20, 58 i 73 lat. Na podstawie zebranych danych opracowano profile ryzyka genetycznej otyłości o progresji związanej z upływem czasu. Nie jest jednak tak, że wraz z wiekiem problem przybierania na wadze narasta.

Osoby, które najwięcej tkanki tłuszczowej gromadzą w młodym wieku, po pięćdziesiątce wydają się być biologicznie uwarunkowane do łatwiejszej utraty na wadze. Nie jest jasne, dlaczego tak się dzieje, ale badacze uważają, że ich po rozszyfrowaniu tej zagadki, będzie można zaoferować nowe rozwiązanie terapeutyczne dla ludzi otyłych.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy