26-07-2014
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Szczotkujesz zęby, nitkujesz, płuczesz – czy wiesz właściwie, po co się tak codziennie męczysz? Higiena jamy ustnej ma przede wszystkim oczyścić zęby z płytki nazębnej. Dlaczego płytka jest groźna dla zębów i jak z nią walczyć skutecznie? Podpowiada stomatolog.
Co to jest płytka nazębna?Nazywana jest też płytką bakteryjną lub osadem nazębnym. To miękki, śliski nalot, ściśle przylegający do zębów, który zaczyna się tworzyć praktycznie zaraz po umyciu zębów. Jest mieszaniną składników śliny, resztek jedzenia, bakterii i kwasów, które one produkują. Jeśli usuwasz regularnie i dokładnie, nie jest groźna. Zaczyna być niebezpieczna z czasem. Gdy zostawisz ją na dłużej w trudno dostępnych miejscach, nie „wynitkujesz” spomiędzy zębów i nie wyszczotkujesz z tylnych ścianek – stanie się siedliskiem bakterii, także tych próchnicotwórczych.
Z czasem zamieni się w twardy kamień nazębny. – Można porównać płytkę nazębną do osadu, który powstaje na ściankach akwarium. Akwaryści wiedzą: gdy taki nalot usuwa się regularnie, nie stwarza problemu. Ale pozostawiony na dłużej zmienia się w kamień – mówi dr Iwona Gnach-Olejniczak, stomatolog z kliniki UNIDENT UNION Dental Spa z Wrocławia.
Co ci grozi, jeśli nie będziesz usuwać płytki? Jeśli nie będziesz czujny i zaniedbasz regularne usuwanie płytki nazębnej, rozwijające się w niej bakterie będą produkować kwasy, które niszczą szkliwo zębów. Pozbawiona szkliwa, odsłonięta zębina będzie bezbronna w zetknięciu z bakteriami. I tak niedokładne mycie zębów prędzej czy później kończy się atakiem próchnicy. Jeśli stopniowo twardniejąca płytka wniknie pod dziąsła, wywoła stan zapalny. Twoje będą krwawić, co może być objawem .