Strona głównaZdrowiePłytka nazębna - wróg zdrowych zębów

Płytka nazębna - wróg zdrowych zębów

Szczotkujesz zęby, nitkujesz, płuczesz – czy wiesz właściwie, po co się tak codziennie męczysz? Higiena jamy ustnej ma przede wszystkim oczyścić zęby z płytki nazębnej. Dlaczego płytka jest groźna dla zębów i jak z nią walczyć skutecznie? Podpowiada stomatolog.
Płytka nazębna - wróg zdrowych zębów [© Christoph Hähnel - Fotolia.com] Co to jest płytka nazębna?

Nazywana jest też płytką bakteryjną lub osadem nazębnym. To miękki, śliski nalot, ściśle przylegający do zębów, który zaczyna się tworzyć praktycznie zaraz po umyciu zębów. Jest mieszaniną składników śliny, resztek jedzenia, bakterii i kwasów, które one produkują. Jeśli usuwasz regularnie i dokładnie, nie jest groźna. Zaczyna być niebezpieczna z czasem. Gdy zostawisz ją na dłużej w trudno dostępnych miejscach, nie „wynitkujesz” spomiędzy zębów i nie wyszczotkujesz z tylnych ścianek – stanie się siedliskiem bakterii, także tych próchnicotwórczych.

Z czasem zamieni się w twardy kamień nazębny. – Można porównać płytkę nazębną do osadu, który powstaje na ściankach akwarium. Akwaryści wiedzą: gdy taki nalot usuwa się regularnie, nie stwarza problemu. Ale pozostawiony na dłużej zmienia się w kamień – mówi dr Iwona Gnach-Olejniczak, stomatolog z kliniki UNIDENT UNION Dental Spa z Wrocławia.

Co ci grozi, jeśli nie będziesz usuwać płytki?

Jeśli nie będziesz czujny i zaniedbasz regularne usuwanie płytki nazębnej, rozwijające się w niej bakterie będą produkować kwasy, które niszczą szkliwo zębów. Pozbawiona szkliwa, odsłonięta zębina będzie bezbronna w zetknięciu z bakteriami. I tak niedokładne mycie zębów prędzej czy później kończy się atakiem próchnicy. Jeśli stopniowo twardniejąca płytka wniknie pod dziąsła, wywoła stan zapalny. Twoje będą krwawić, co może być objawem .
 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy