Strona głównaZdrowiePlemię Tsimane w Boliwii nie choruje na demencję i wolniej się starzeje. Oto przyczyny

Plemię Tsimane w Boliwii nie choruje na demencję i wolniej się starzeje. Oto przyczyny

Pomimo wysokiego poziomu stanów zapalnych, osoby z plemienia Tsimane w Boliwii mają wyjątkowo zdrowe mózgi, które wolniej się starzeją.
Plemię Tsimane w Boliwii nie choruje na demencję i wolniej się starzeje. Oto przyczyny [fot. 41330 from Pixabay]
Chociaż ludzie w krajach uprzemysłowionych mają dostęp do nowoczesnej opieki medycznej, nierzadko prowadzą i stosują dietę pełną tłuszczów nasyconych. Natomiast Tsimane mają bardzo ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej, ale są niezwykle , a ich dieta jest bogata w i obejmuje głównie warzywa, ryby i chude mięso.
Lud Tsimane dostarczył niesamowitego naturalnego eksperymentu dotyczącego szkodliwego wpływu współczesnego stylu życia na nasze zdrowie. Odkrycia sugerują, że atrofia mózgu może być znacznie spowolniona przez te same czynniki związane ze stylem życia, które są mają związek z bardzo niskim ryzykiem chorób serca - mówi gerontolog Andrei Irimia z Uniwersytetu Południowej Kalifornii.
W badaniach wzięło udział ponad siedemset osób z plemienia Tsimane w wieku 40 - 94 lat. Uczestników poddano badaniom tomografii komputerowej. Uczeni wykorzystali skany komputerowe do określenia objętości mózgu, a następnie sprawdzili jej związek z wiekiem ludzi Tsimane. Potem porównali wyniki z tymi uzyskanymi na podstawie badań uprzemysłowionych populacji w USA i Europie.

Naukowcy odkryli, że różnica w objętości mózgu między wiekiem średnim a starszym jest o 70 proc. mniejsza w Tsimane niż w populacjach zachodnich. Sugeruje to, że mózgi Tsimane prawdopodobnie doświadczają znacznie mniejszej atrofii mózgu niż ludzie Zachodu w miarę starzenia się; zanik jest skorelowany z ryzykiem upośledzenia funkcji poznawczych, pogorszenia funkcji i demencji.

Okazało się, że różnica w objętości mózgu między wiekiem średnim a starszym jest o 70 proc. mniejsza u ludzi Tsimane niż w populacjach zachodnich. Sugeruje to, że mózgi osób z plemienia Tsimane ulegają mniejszej atrofii mózgu niż ludzi Zachodu w miarę starzenia się. Atrofia mózgu zaś jest skorelowana z ryzykiem zaburzeń funkcji poznawczych i .

Uczeni zauważają, że Tsimane mają wysoki poziom stanów zapalnych, które są zwykle związane z atrofią mózgu u mieszkańców Zachodu. Jednak badanie wskazuje, że nasilenie stanu zapalnego nie ma wyraźnego wpływu na mózgi ludzi Tsimane.

Według badaczy niskie ryzyko sercowo-naczyniowe plemienia Tsimane może przewyższać ryzyko zapalenia wywołanego infekcją, co rodzi pytania dotyczące przyczyn demencji. Jedną z możliwych przyczyn jest to, że u ludzi Zachodu stan zapalny zazwyczaj jest związany z otyłością i przyczynami metabolicznymi, podczas gdy u osób Tsimane jest wywoływany często przez infekcje układu oddechowego, żołądkowo-jelitowego i pasożytnicze. To właśnie choroby zakaźne są najczęstszą przyczyną śmierci Tsimane.
Nasz siedzący tryb życia i dieta bogata w cukry oraz tłuszcze mogą przyspieszać utratę tkanki mózgowej wraz z wiekiem i sprawiać, że jesteśmy bardziej podatni na choroby, takie jak - mówi prof. Hillard Kaplan Uniwersytetu Chapman.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy