Strona głównaZdrowiePlastik niszczy serce

Plastik niszczy serce

Tworzywa sztuczne stanowią nieodłączną część współczesnego życia. Z jednej strony są użyteczne, z drugiej zaś mogą stanowić poważne wyzwanie dla środowiska i zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Jak się okazuje, narażenie na substancje związane z tworzywami sztucznymi, takie jak bisfenol A i plastyfikatory ftalanowe, może zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
Plastik niszczy serce [fot. Hamsterfreund from Pixabay]
Ekspozycja na określone związki znajdujące się w mogą sprzyjać problemom . Mechanizmy leżące u podstaw tego jednak pozostają niezrozumiałe.

Jak podają uczeni z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside, w badaniu na myszach, ftalan - substancja stosowana do zwiększania trwałości tworzyw sztucznych - doprowadził do zwiększenia poziomu w osoczu gryzoni.

- Odkryliśmy, że ftalan dicykloheksylu, w skrócie DCHP, silnie wiąże się z r receptorem X pregnanu X (PXR). Wspomniana substancja „włącza" ten receptor w jelitach i prowadzi do ekspresji kluczowych białek potrzebnych do wchłaniania i transportu cholesterolu. Nasze eksperymenty pokazują, że DCHP skutkuje wysokim poziomem cholesterolu - mówi Changcheng Zhou, autor badań.

Ten szeroko stosowany plastyfikator ftalanowy został niedawno wskazany przez Agencję Ochrony Środowiska jako substancja, której ryzyko dla zdrowia ludzkiego trzeba szybko ocenić.

- Z tego, co nam wiadomo, to badanie jest pierwszym, które pokazuje wpływ ekspozycji na DCHP na wysoki poziom cholesterolu i ryzyko chorób sercowo-naczyniowych - mówi Zhou.

To nie wszystko, ustalono też, że narażone na DCHP gryzonie miały w jelitach większą ilość „ceramidów" - grupę woskowatych cząsteczek lipidowych związanych ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych u ludzi.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy