Strona głównaZdrowiePiwo typu lager poprawia mikrobiom mężczyzn

Piwo typu lager poprawia mikrobiom mężczyzn

Podobnie jak wino, piwo może przydać korzyści zdrowotnych, jeśli jest spożywane z umiarem. Piwa bezalkoholowe stały się ostatnio bardzo popularne, czy są jednak równie zdrowe? Jak się okazuje, mężczyźni, którzy codziennie serwowali sobie jeden alkoholowy lub bezalkoholowy lager, mieli bardziej zróżnicowany zestaw drobnoustrojów jelitowych, a to może zmniejszyć ryzyko niektórych chorób.
Piwo typu lager poprawia mikrobiom mężczyzn [fot. PublicDomainPictures from Pixabay]
Przewód pokarmowy człowieka wyściełają miliony mikroorganizmów, bezpośrednio wpływając na samopoczucie gospodarza. Jak pokazały badania, im więcej jest rodzajów bakterii, tym niższe cechuje ludzi ryzyko rozwoju chorób przewlekłych, takich jak choroby serca i . Piwo zawiera m. in. polifenole, a także mikroorganizmy powstałe w wyniku fermentacji, które mogą mieć wpływ na różnorodność drobnoustrojów w jelitach.

Już wcześniej odkryto, że kiedy zarówno mężczyźni, jak i kobiety pili bezalkoholowe typu lager przez 30 dni, różnorodność ich poprawiła się. Wiele tych osób było także w drugiej grupie, która piła alkoholową wersję piwa i nie odnotowano wówczas takiego samego efektu. Teraz sprawdzono skutki picia różnego rodzaju piwa jedynie w grupie mężczyzn.

Kilkunastu mężczyzn losowo podzielono na dwie grupy, które codziennie przez 4 tygodnie piły 325 ml alkoholowego, albo bezalkoholowego piwa typu lager. Jak odkryto, waga uczestników, wskaźnik masy ciała i markery surowicy dla zdrowia serca i metabolizmu nie zmieniły się podczas badania. Jednak pod koniec 4-tygodniowego okresu obie grupy cechowały się większą różnorodnością bakterii w mikrobiomie jelitowym i wyższym poziomem fosfatazy alkalicznej w kale, co oznacza poprawę zdrowia jelit.

Według ekspertów wyniki te mogą różnić się od wcześniejszych ze względu na różnorodność prób i społeczności, z których pochodzili mężczyźni. Jak uważają autorzy, picie jednej butelki , niezależnie od zawartości alkoholu, może być korzystne dla mikrobiomu jelitowego i zdrowia jelit mężczyzn.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy