Strona głównaZdrowiePikantne jedzenie kluczem do długowieczności

Pikantne jedzenie kluczem do długowieczności

Ludzie, których dieta jest bogata w pikantne przyprawy, mogą liczyć na dłuższe życie, mówią uczeni z Harvard School of Public Health.
Pikantne jedzenie kluczem do długowieczności [© lzf - Fotolia.com] Naukowcy odkryli, że kapsaicyna, związek znajdujący się w , może osłabić stany zapalne, poprawić i pozytywnie wpłynąć na florę jelitową. Dotychczas jednak nie sprawdzano, czy działanie kapsaicyny wpływa na wskaźnik śmiertelności.

Ci, którzy stosowali przyprawy co najmniej 3 do 5 razy w tygodniu, byli mniej narażeni na przedwczesną śmierć. Ich długość życia była średnio wyższa o 14 procent.

Uczeni od jakiegoś czasu informują, że spożywanie ostrych przypraw jest korzystne dla zdrowia. Kapsaicyna może pomóc przy , nowotworach, i .

W nowych badaniach wzięło udział 487,375 osób z najludniejszych krajów świata. Uczestnicy mieli 30-79 lat, a ich zdrowie było monitorowane średnio przez 7,2 lat. Badanych pytano o stan zdrowia i styl życia, w tym poziom jedzenia przypraw. Następnie naukowcy przeanalizowali zebrane informacje i zestawili je z danymi dotyczącymi śmierci uczestników.

Okazało się, że im więcej dane osoby jadły przypraw, tym większe miały szanse na dłuższe życie. Wyniki pozostały w mocy także po uwzględnieniu innych czynników mających wpływ na stan zdrowia, takich jak wiek i płeć.

Przykładowo, osoby jedzące więcej przypraw miały o 29 procent niższe ryzyko śmierci z powodu chorób układu oddechowego. Ponadto kobiety, które częściej serwowały sobie pikantną żywność, cechowały się o 45 procent niższym ryzykiem śmierci z powodu infekcji.

Świeże papryki chili zawierają nie tylko więcej kapsaicyny, ale też więcej potasu i witaminy C, B6 i K w porównaniu z suszonych papryk chili.
Jak wynika z badań, osoby częściej spożywające świeże papryki chili były mniej narażone na śmierć z powodu raka, chorób serca i .

Wyniki badań opublikowano w magazynie British Medical Journal.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy