Strona głównaZdrowiePijemy za dużo słodkich napojów. A to może skracać życie

Pijemy za dużo słodkich napojów. A to może skracać życie

Sklepowe półki uginają się od gazowanych i niegazowanych napojów. Znaczna większość zawiera duże ilości cukru, a on jest uzależniający i im częściej sięgamy po te produkty, tym większą mamy na nie ochotę. Tymczasem poprzez picie tych napojów możemy wyrządzić sobie krzywdę - rzecz dotyczy nie tylko naszej sylwetki, ale i zdrowia. Ludzie, którzy sięgają po wspomniane napoje, mają o wiele większe ryzyko śmierci z powodu chorób serca.
Pijemy za dużo słodkich napojów. A to może skracać życie [Fot. airborne77 - Fotolia.com] Ludzie w średnim wieku (po czterdziestce), którzy piją duże ilości słodkich napojów (także owocowych, czy dosładzanych soków), mają większe ryzyko przedwczesnej śmierci z powodu chorób serca lub innych przyczyn, ostrzegają eksperci z Emory University w Atlancie. Co ciekawe, podobnego związku nie odkryto, jeśli chodzi o dietę bogatą w słodkie posiłki.

Obliczono, że ludzie wypijający około 700 mililitrów dziennie odznaczają się dwa razy wyższym prawdopodobieństwem śmierci z powodu choroby niedokrwiennej serca w porównaniu do uczestników badań najrzadziej raczących się tymi napojami.

Od dawna wiadomo, że dieta pełna cukru ma zwiazek z , a ona z kolei sprzyja rozmaitym chorobom przewlekłym. Teraz jednak chciano sprawdzić, czy istnieje relacja pomiędzy słodkimi produktami a zagrożeniem przedwczesną śmiercią. W sześcioletnich badaniach pod uwage wzięto zarówno ilość, jak i częstotliwość jedzenia i picia słodkich artykułów. Uwzględniono słodzone napoje gazowane i niegazowane, także dosładzane soki, jak również desery, ciasta, cukierki, słodzone płatki owsiane, etc.

Analizując dane medyczne, koncentrowano się głównie na śmierci z powodu chorób serca, takich jak zawał serca, niewydolność serca i zgonach z innych przyczyn. Związek pomiędzy słodkimi napojami i ryzykiem pozostał w mocy także po uwzględnieniu płci, poziomu wykształcenia, poziomu dochodów, historii palenia papierosów i ilości aktywności fizycznej badanych.

Nie jest jasne, dlaczego to słodkie napoje są groźniejsze dla zdrowia niż jedzenie. Być może ma na to wpływ sposób przetwarzania różnych produktów przez nasz organizm.

Wyniki badań przedstawiono podczas tegorocznej konferencji American Heart Association.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy