Strona głównaZdrowiePijaj kawę po śniadaniu, a nawet po obiedzie. Poprawi zdrowie serca i nie tylko

Pijaj kawę po śniadaniu, a nawet po obiedzie. Poprawi zdrowie serca i nie tylko

Wielu ludzi zaczyna dzień od filiżanki kawy. Ten, powszechnie uważany za przyjemny, nawyk nie tylko sprzyja lepszemu budzeniu się i daje zastrzyk energii, ale może też dobrze wpłynąć na zdrowie.
Pijaj kawę po śniadaniu, a nawet po obiedzie. Poprawi zdrowie serca i nie tylko [© pressmaster - Fotolia.com] Wiadomo już, że kawa ma liczne prozdrowotne właściwości. Zawiera antyoksydanty i inne substancje, które pomagają uchronić się przed różnymi chorobami, w tym przed nowotworami czy miażdżycą. Dzięki nim daje też efekty .

Jak wskazują członkowie Włoskiego Stowarzyszenia Odżywiania Człowieka (Società Italiana di Nutrizione Umana), seniorzy często rezygnują z obawiając się wpływu napoju na poziom ciśnienia krwi. Tymczasem warto kontynuować zwyczaj picia tego napoju, bo ma oa działanie prewencyjne z zakresie m. in. problemów sercowo-naczyniowych, neurologicznych i zaburzeń układu trawiennego.

Przykładowo, kawa po obiedzie pomaga przeciwdziałać spadkowi ciśnienia, który często ma miejsce u osób starszych w po zjedzeniu posiłku. Kawa nie tylko nie zaszkodzi, ale może nawet pomóc poczuć się lepiej, wyjaśniają eksperci.

Choroby sercowo-naczyniowe, , wciąż są jedną z głównych przyczyn zgonów. Z tego powodu w ostatnich latach przeprowadzono m. in. badania w celu oceny roli biologicznej kwasów fenolowych, które obficie znajdują się w kawie. Okazało się, że picie tego napoju powoduje znaczny wzrost stężenia kwasów fenolowych w osoczu, co odpowiada na wzrost zdolności antyoksydacyjnej osocza. Kawa jest zatem substancją, która skutecznie spowalnia starzenie się komórek.

Klasyczne espresso, mokka czy cappucciono poprawiają stan psychofizyczny. Przeprowadzono testy, z których wynika, że osoby pijajace kawę deklarują, iż czują się zdrowsi, mają więcej energii i , odczuwają większe chęci do towarzyskiego udzielania się w porównaniu do ludzi, którzy po kawę nie sięgają.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy